سنگ ایده آل سونا

سنگ سونا

سنگ ایده آل سونا

سنگ صابون یک ماده طبیعی است. این سنگ مدت طولانی شناخته شده است، حدود 2 میلیارد سال پیش تشکیل شده است. این سنگ شگفت انگیز را تالکلریت، تالکومگنزیت، سنگ سرامیکی یا سنگ صابون می نامند. تالکلریت سنگ نرمی است که عمدتاً از دو ماده معدنی تالک و کلریت تشکیل شده است. در طی تشکیل، ذرات تالک مغناطیسی می شوند، بنابراین با پیوندهای بسیار قوی به هم متصل می شوند و در نتیجه یک توده سنگی جامد را تشکیل می دهند.

سنگ صابون دارای خواص عالی است: گرما را جمع می کند، در برابر دماهای بالا مقاوم است. به همین دلیل است که سنگ صابون مورد علاقه علاقه مندان سونا است. این سنگ، یکی از بهترین سنگ ها است. بخار تولید شده توسط این سنگ ها بسیار شبیه به بخار تولید شده توسط سنگ های یشم است.

کیفیت بخار در سونا بستگی به این دارد که کدام سنگ را انتخاب می کنیم. همچنین برنامه ریزی دمایی اتاق بخار و نوع سونا و دمای آن تا حدی حفظ می شود. هنگام انتخاب سنگ سونا، توجه به چند جنبه مهم است.

شرایط انتخاب سنگ سونا

اولین شرط مهم این است که سنگ های سونا باید تراکم بالایی داشته باشند. هر چه سنگ متراکم تر باشد، ظرفیت حرارتی آن بیشتر است و سنگ زمان طولانی تری، گرما را نگه می دارد. این برای حفظ طولانی مدت گرما و یک بار گرم کردن هوا ضروری است.

شرط دوم یکپارچگی ساختار سنگ سونا است. دلیل اهمیت این موضوع این است که اگر متراکم نباشد، آب می تواند وارد ترک ها شود. این خاصیت یکپارچگی سنگ ها و استفاده ایمن از آنها و عدم وجود گرد و غبار سنگ در هوای اتاق سونا کیفیت سنگ سونا را مشخص می کند.

سومین شرط ظرفیت گرمایی سنگ ها است. ظرفیت گرمایی یا حرارتی به اندازه دو مشخصه دیگر مهم است. چراکه سنگ گرم شده باید بتواند مدت زمان بیشتری گرما را حفظ کند.

چهارمین شرط بهداشت سنگ های مصرفی است. سنگ های مورد استفاده در سونا باید تمیز و سالم باشند. حتی بهتر است از مواد معدنی طبیعی استفاده شود. به عنوان مثال، دیاباز، پریدوتیت، تالکلریت یا یشم. دیاباز سبک ترین و ارزان ترین سنگ است. تالکلریت با داشتن طول موج یکسان تشعشع حرارتی انسان، مناسب ترین سنگ برای حمام و سونا است. بنابراین تالککلریت گرمای ملایم و بخار نرم را فراهم می کند. سنگ به رنگ خاکستری روشن زیبا است. جدیت سنگی نیمه قیمتی با مقدار ظرفیت حرارتی بالا، بسیار بادوام، بسیار زیبا و گران قیمت است. در زمان های قدیم، یشم بود که بیشتر به دلیل توانایی های شفابخشش ارزش داشت. فشار خون را عادی می کند، باعث تقویت و افزایش خاصیت ارتجاعی رگ های خونی می شود، کلیه ها و مجاری ادراری را درمان می کند.

در این مقاله بیشتر در مورد خواص و فواید سنگ صابون (تالکوکلریت) هنگام استفاده در  سونا صحبت خواهیم کرد.

سنگ سونا

سنگ صابون و خواص آن

سنگ صابون دارای خواص منحصر به فردی است؛ دارای خاصیت ظرفیت حرارتی بالا، مقاوم در برابر حرارت تا دمای 1600 درجه سانتیگراد، عدم انتشار مواد مضر برای محیط زیست و زمینه کاربرد آن بسیار گسترده است. اجداد ما از این سنگ در حمام ها استفاده می کردند، اما پس از مشاهده خواص استثنایی آن، مردم شروع به استفاده از سنگ صابون برای اجاق های خانگی نیز کردند.

بزرگترین ذخایر سنگ صابون در شرق فنلاند و روسیه قرار دارد. صنعت شروع به استفاده از محصولات پودر سنگ صابون به ویژه در تولید عایق های الکتریکی و مواد نسوز کرد. سنگ صابون به طور گسترده در ساخت کوره بلند در کارخانه ها استفاده می شود زیرا این سنگ نسبتاً در برابر آتش بسیار مقاوم است. به همین دلیل برای ساخت آجرهای نسوز کوره ها استفاده می شود.

خواص سنگ صابون

سنگ صابون طبیعی دارای تابش حرارت ملایمی است و به همین دلیل استفاده از آن در سونا بسیار دلپذیر است. سنگ صابون تأثیر مثبتی بر بدن انسان دارد: به درمان سرماخوردگی کمک می کند و ایمنی را بهبود می بخشد. التهاب های مختلف به راحتی از بین می روند و فشار خون کاهش می یابد.

سنگ صابون گرما را به آرامی و در مدت زمان طولانی منتشر می کند. این به دلیل است که این سنگ رسانای ضعیف گرما است. (رسانای ضعیف الکتریسیته نیز هست، اما این مورد برای سوناها مهم نیست). مهمترین چیز مقاومت حرارتی، قدرت حرارتی و هدایت حرارتی هر بخاری است.

بخاری ساخته شده با استفاده از سنگ صابون سطح پایداری از رطوبت و دما را در حمام یا سونا حفظ می کند. سنگ صابون به قدری سنگ تمیز و دوستدار محیط زیست است که در فنلاند و کشورهای بالتیک برای ساخت تابه از آن استفاده می کردند.

به ویژه مقاومت شیمیایی سنگ بالاست. این حتی در مورد اسیدهای قوی صدق نمی کند، فقط قلیایی های بسیار قوی می توانند به سطح آن آسیب برسانند.

اعتقاد بر این است که سنگ صابون دارای انرژی یانگ است. بر اساس این نظریه، سنگ مغز را تحریک می کند و در نتیجه باعث افزایش تمرکز، بهبود تفکر و رفع افسردگی می شود.

این مقاله به روزرسانی خواهد شد.

کلام آخر

استفاده از سونا خشک خانگی، تجربه ای بی نظیر پس از یک روز طاقت فرسای کاری است. زمانی که بدون دغدغه ترافیک و شلوغی به گوشه دنج خانه پناه می برید و در سوناخانگی می نشینید و از گرمای مطبوع آن لذت می برید. هرگوشه از خانه شما می تواند فضای مناسبی برای سونا خشک خانگی باشد. برای مشاوره رایگان، انتخاب و خرید سونا خشک خانگی برای خانه خود تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *