سونا خشک

سونا خشک ثابت

سونا خشک اتاقک ها و یا محفظه هایی هستند که از چوب ساخته می شوند. استفاده از سونا لحظات دلپذیری را برای ما فراهم کند. تصور کنید در انتهای یک روز کاری طولانی و طاقت فرسا، چه چیزی دلچسب تر از استراحت کردن و خستگی درکردن در سونا است. پس به جایی نیاز داریم که تمام نگرانی ها و ناراحتی های طول روز را در آنجا از بین ببریم.

سونا گوشه ای دنج و خلوتی است که چنین احساس خوبی را در آن پیدا می کنیم. چوب های کم رنگ طبیعی، روغن های معطر، نورهای ملایم و گرمایی که از همه طرف ما را احاطه کرده، احساس آسودگی خاطر و اطمینان را به ما هدیه می کند.

استفاده منظم از سونا رگ ها را باز می کند، قلب و گردش خون را تقویت می کند، مواد زاید و را از بدن خارج می سازد. در نهایت باعث می شود که ماهیچه ها بعد از ورزش، مجددا نیروی لازم را بدست آورند. سونا اعصاب و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، فشار خون را تنظیم می کند. از سرما خوردگی پیش گیری می کند. خلط های زاید و مشکلات تنفسی را کاهش می دهد.

سونا خشک چیست؟

برای اینکه بهترین تجربه ی سونا را داشته باشید، باید بعضی از قواعد را رعایت  کنید.

سونا چه اهمیتی دارند؟

بسیاری از افراد فکر میکنند سونا تنها جایی هست که در آن عرق می کنند، اما فقط این نیست. سونای مراحل مختلف دیگری هم دارد و عرق کردن تنها یک مرحله از آن است.

تاثیر سونا در افرادی که منظم به سونا می رود نمایان تر از افرادی است که گهگاهی به سونا می روند. بهتر است روز مشخصی در هفته را به سونا رفتن اختصاص دهید. اثرات مزاجی سونای خشک مثل پیشگیری از سرماخوردگی یا کم شدن استرس تا مدت ها باقی می ماند. یک جلسه سونا خستگی جسمی و روحی را رفع می کند. کسی که می خواهد در مدت کوتاهی و به سرعت اینکار را انجام دهد، نمی تواند استفاده کافی را ببرد.

برای رفتنن به سونا آمادگی مخصوصی نیاز ندارید، بلکه تنها نیازمند زمان است. فقط نباید بدون لباس سونا از آن استفاده کنید. استفاده از حوله و یا لباس های کتان و پنبه ای گزینه مناسبی هستند.

سونا

نکات استفاده از سونا

برای رسیدن به نتایج خوب، بهتر است قواعد استفاده از سونا خشک رعایت شود. اگر در هنگام استفاده از سونا درد احساس کردید فورا باید آن را ترک کنید. همچنین باید از دمای متعادل تری استفاده کنید. میزان دفعات استفاده و ماندن در اتاقک سونا بسته به شرایط جسمانی شخص بستگی دارد.

بعد از تعویض لباس و رفتن به حمام ابتدا یکبار با آب گرم دوش بگیرید. سپس خود را با آب و صابون بشویید. این مسئله به دلایل بهداشتی در سوناهای عمومی و استخرهای سر پوشیده اجباری می باشد. کسی که همیشه به سونا می رود، در این زمینه تجربه دارد و هرگز بدون دوش گرفتن وارد اتاق سونا نمی شود.

لایه های نازک چربی روی پوست و ته مانده های محصولات آرایشی از عرق کردن پوست جلوگیری می کنند. بعلاوه باید قبل از اینکه وارد اتاق سونا شوید خود را کاملا گرم نماید تا عرق کردن بهتر انجام شود. بعد از دوش گرفتن باید خود را کاملا خشک کنید تا سرمایی که ناشی از بخار شدن آب روی بدن می باشد، ایجاد نگردد و در نتیجه در اتاق سونا سریعتر عرق نمایید.

دوش آب گرم قبل از سونا نه تنها به منظور رعایت مسائل بهداشتی لازم است بلکه بدن را از دو نظر برای رفتن به سونا آماده می کند. از یک طرف پاک شدن بدن باعث می شود که عرق بهتر جاری شود و از طرف دیگر گرم شدن بدن باعث می شود که بدن راحت تر عرق نماید.

آماده شدن برای سونا

سرد شدن پا اغلب با احساس سرما در بدن است. با پای گرم انسان سریعتر عرق می کند. یک پاشویه با آبی که درجه حرارت آن بالاست نه تنها پا را گرم می کند بلکه باعث می شود که خون در تمام بدن جریان یابد و از سر تا پای انسان گرم شود. قبل از رفتن به اتاق سونا وان پاشویه را با آب 32 تا 35 درجه سانتیگراد پر نمایید.

بهتر است بنشینید و سپس پاهای خود را در آب قرار دهید کم کم آب را گرمتر کنید تا به درجه 40 درجه و حداکثر 43 درجه سانتیگراد برسد. دقت کنید که آب بالاتر از قوزک پا نرود به محض آنکه قطره های عرق روی صورت شما نمایان شد باید پاشویه را کنار بگذارید و با یک حوله پاهایتان را خشک کنید.

نکته

کسی که بررای اولین بار به سونا حشک می رود، احساس می کند که نفسش از گرما بند آمده است. علت این است که بدنش به گرمای بالا عادت ندارد. در این حالت به مجاری تنفسی فشار نمی آید بر عکس عرق کردن اثر مثبتی روی بیماری های تنفسی می گذارد و انسان خیلی زود به دمای بسیار بالا عادت می کند. گرمای موجود در اتاق سونا بعد از چند بار استفاده مطبوع می شود. البته کسی که پوست صورتش حساس است قبل از رفتن به اتاق سونا بهتر است صورتش را با آب سرد بشوید این کار تحریک گرمای اولیه را کم می کند.

در سونای خشک، اختلاف دمایی در نقاط مختلف تفاوت گرمایی زیادی وجود دارد. نیمکت های بالایی سونا، گرمتر از نیمکت های پایینی است و علت آن قوانین ساده فیزیک است. به همین دلیل روی نیمکت بالایی سریعتر از نیمکت های پایینی عر ق می کنیم. یک قاعده اساسی در سونا این است که اگر مدت ماندن در سونا کوتاهتر و گرما شدیدتر باشد، بهتر است. این کار قلب و گردش خون را آرام می کند. مثلا اگر 8 دقیقه روی نیمکت وسط بنشینید و عرق کنید بهتر است تا این که 12 دقیقه روی نیمکت پایین بنشینید. به همین دلیل افرادی که در سونا رفتن با تجربه ترند، به هیچ عنوان ابتدا روی نیمکت پایین نمی نشینند.

فواید که برای سلامتی دارد را باید بدانید

سونا یکی از فعالیت هایی است که تقریبا همه ورزشکاران با آن آشنا هستند. آیا می دانستید که یک روش 100% طبیعی و ساده برای تناسب اندام و سلامت شما وجود دارد؟ آیا می‌دانستید که با هزینه‌ای متوسط و کمتر از 20 دقیقه در روز، بدن شما می‌تواند از سر تا انگشتان پا بهبود یابد؟ پاسخ در جلسات منظم استفاده از سونا نهفته است.

چرا از سونا استفاده کنیم؟

بعد از عرق کردن شدید در باشگاه، ممکن است وسوسه شوید که از سونا استفاده کنید. احتمال زیاد از فواید بسیار سونا پس از فعالیت های ورزشی و بدنسازی بسیار شنیده اید. در این قسمت ما بررسی می کنیم آیا حقیقت دارد یا نه ؟

سوناها برای گرم کردن بدن شما به منظور تحریک غدد عرق، طراحی شده است. جذابیت کلی سونا این است که پاسخ‌های بدنی مشابهی را که در اثر ورزش متوسط، به‌ویژه تعریق شدید و افزایش ضربان قلب ایجاد می‌شود را دوباره ایجاد می‌کنند.

سوناهای خشک از دماهای بالا و رطوبت کم برای ایجاد مزایای سلامتی بسیار  استفاده می کنند. جلسات مکرر به کاهش احتقان، از بین بردن سموم، تقویت ایمنی و جلا دادن پوست کمک می کند. در زیر موارد مهمی از فواید سونا آورده ایم.

سونا یک اتاق امن و سرپوشیده با دمای 90 درجه سانتیگراد است. تنها هدف سونای خشک ارتقای آرامش و سلامتی از طریق تعریق شدید است. برخلاف اتاق‌های بخار که از گرمای مرطوب و رطوبت 100% بهره می‌برند، از گرمای خشک و سطوح رطوبت کم استفاده می‌کنند.

فضای داخلی باید عایق مناسبی داشته باشد و معمولاً شامل تخته‌ها و نیمکت‌های چوبی مقاوم در برابر رطوبت است. بخاری برقی پر از سنگ و کنترل های دیواری نیز اجباری است.

تجهیزات سونا

فواید سونا خشک

بیایید به فواید شناخته شده ی استفاده از سونا خشک نگاهی بیاندازیم. بیشتر این دستاوردهای قابل توجه، از مطالعات ناشی می شود و در مورد سلامتی شما قابل اعتماد هستند.

 • تاثیر سونا برای قلب

 سونای خشک سیستم گردش خون کلی بدن را تقویت کند. درمان های منظم لایه داخلی رگ های خونی را تحریک می کند و این به تنظیم فشار خون کمک می کند. عرق القایی نیز جریان خون را تسریع می کند و سلامت قلب شما را افزایش می دهد.

علاوه بر این، جلسات هفتگی سونا با گرفتگی شریان های خونی مبارزه می کند و باعث گشاد شدن رگ های خونی را می شود. تحقیقات نشان داده است که کسانی که چندین بار در هفته به سونا می‌رفتند، 50 درصد کمتر در معرض خطر افزایش فشار خون بودند.

در بیشتر موارد، بهبود گردش خون شبیه اثرات ورزش متوسط است. به علاوه، به دلیل افزایش گردش خون، قرار گرفتن مکرر در سونا می تواند استقامت و عملکرد ورزشی شما را بهبود بخشد.

 • تاثیر سونا بر دفع سموم

بدن سموم مختلفی را از طریق هوا، مواد عذایی و تماس پوستی، عناصر مضری را جذب می کند. این سموم باید از طریق ادرار، خون یا تعریق دفع شوند. از این رو، تعریق شدید یکی از سالم ترین راه ها برای از بین بردن سموم است. علاوه بر این، سونا می تواند به شما کمک کند تا از شر سموم مضر مانند سرب، کادمیوم و آرسنیک که در اعماق پوستتان ذخیره شده اند خلاص شوید. سایر سموم مانند جیوه و نیکوتین به هنگام تعریق در سونا از بدن خارج می شوند.

 • تاثیر سونا بر اعصاب و روان

علاوه بر فواید فیزیکی، سونای خشک به شیوه ای آرام بخش ذهن شما را درمان می کند. اتاق‌های سونا مکان‌هایی راحت، آرام و تاریک هستند، بنابراین سلامت روحی و ذهنی شما را افزایش می‌دهند. استراحت در یک سونای خشک با گرمای مناسب به تقویت و آرامش ذهن شما کمک می کند.

در ابتدا، آرامش عمیق و تسکین استرس را تجربه خواهید کرد که می تواند خطر ابتلا به اختلالات روانی مختلف را کاهش دهد. علاوه بر این، گرمای سونا باعث شل شدن عضلات و تحریک تولید اندورفین می شود. این هورمون ها مواد شیمیایی طبیعی هستند که باعث می شوند بعد از قرار گرفتن در سونا احساس خوبی داشته باشید. جلسات روزانه باعث کاهش سطح کورتیزول و کاهش اضطراب و تنش می شود. هر چه میزان کورتیزول کمتر باشد، روحیه و کیفیت خواب شما بالاتر است.

در نهایت، گرمای سونای خشک، ترشح بتا اندورفین را در بدن تحریک می کند. این عناصر طبیعی درک درد را کاهش می دهند و به عنوان آرام بخش عمل می کنند. همچنین عرق کردن باعث تولید هورمون های شادی می شود که با علائم افسردگی مبارزه می کند.

 • تاثیر سونا بهبود پوست

گذراندن وقت در سونای خشک یک هدیه واقعی برای سلامت پوست شماست. یکی از راه‌های تقویت اپیدرم پوست، آوردن مواد مغذی بیشتر به سطح پوست برای تحریک رشد سلولی است. خوشبختانه، هر جلسه سونا دقیقاً همین کار را انجام می دهد، به علاوه منافذ را باز می کند.

سونا خشک همچنین تحریک و التهاب پوست را کاهش می دهد. به این دلیل که تعریق شدید اثر پاک کنندگی دارد و ناخالصی ها را از لایه های بیرونی پوست پاک می کند. پس از چند جلسه متوجه خواهید شد که لکه های خشک، خارش دار و قرمز بهبود می یابند. برخی از کاربران شاهد کاهش آکنه، اگزما و پسوریازیس بوده اند.

سونا همچنین خشکی پوست صورت را کاهش می دهد و پوست شما را مرطوب می کند. گرمای ساطع شده غدد چربی را فعال می کند که ماده ای چرب تولید می کند که سطح پوست را روان می کند.

 • کمک به کاهش وزن

اجازه دهید ابتدا روشن کنیم که قرار نیست سونا خشک مکانیسم کاهش وزن باشد. تناسب اندام یک فرآیند پیچیده است که شامل ورزش بدنی و رژیم غذایی مناسب است. با این حال، استفاده از اتاقک سونا بعد از تمرین می تواند تلاش شما برای کاهش وزن را تسهیل کند.

عرق کردن نیز می تواند منجر به کاهش وزن آب شود. دمای بالا ضربان قلب را افزایش می دهد، مانند زمانی که ورزش می کنید، و بدن شروع به سوزاندن کالری می کند. این فرآیند متابولیسم شما را سرعت می بخشد و به شما کمک می کند تا وزن بدن و افزایش اشتها را تنظیم کنید.

 • ریکاوری عضلات و مفاصل

فعالیت بدنی شدید ماهیچه های شما را فعال می کند و پارگی های میکروسکوپی در نتیجه فشار ایجاد می شود. اگرچه این تعرق ها بدن شما را تقویت می‌کنند، اما احتمالاً گرفتگی، درد و التهاب را تجربه خواهید کرد.

بنابراین، اگر می خواهید ماهیچه های خود را تقویت کنید، ابتدا باید آن را بهبود بخشید. اینجاست که گرما به کار می آید. جلسات سونا خشک باعث تحریک گردش خون و در نتیجه تسریع ریکاوری عضلات می شود. جریان خون تسریع شده اکسیژن بیشتری را به ماهیچه ها می رساند و در نتیجه تنش را از بین می برد.

سونای خشک نشانگرهای التهابی را کاهش می دهد. در واقع، یک مطالعه آزمایشی کاهش درد و روماتیسم را با اثرات مفید بلند مدت احتمالی نشان داد. حتی مفاصل سفت شده و بافت های همبند نیز به گرما پاسخ مثبت داده اند.

 • بهبود سیستم ایمنی

هنگام مبارزه با سرماخوردگی و آنفولانزا هرگز قدرت گرمای سونا خشک را دست کم نگیرید. درمان های منظم سونا از احتقان جلوگیری می کند و راه های هوایی را بهتر می کند. علاوه بر این، حتی جلسات خانگی در اتاق سونا می تواند خطر ابتلا به عفونت ویروسی را کاهش دهد.

قرار گرفتن در معرض گرما جریان خون شما را تحریک می کند تا تقویت کننده های ایمنی را به تمام قسمت های بدن منتقل کند. بنابراین، پروتئین شوک حرارتی که سلول های ارائه دهنده آنتی ژن را فعال می کند، آشکار می شود. به لطف سیتوکین، سیستم ایمنی طبیعی بدن شما بیدار می شود.

هنگامی که مقاومت بدن خود را تقویت کردید، مبارزه با آنفولانزا و سایر ویروس ها و باکتری ها آسان تر می شود. یک مطالعه نشان داد که ورزشکارانی که 15 دقیقه سونا خشک قرار گرفتند، شاهد افزایش فوری تعداد WBC و سطوح کورتیزول بودند. گلبول سفید (WBC) نشانگر قدرت ایمنی است.

 • بهبود وضعیت خواب

اگر خواب عمیقی ندارید یا از اختلالات خواب رنج می برید، استفاده مکرر از سونا می تواند مفید باشد. تحقیقات نشان داده است که حمام کردن منظم سونای خشک تأثیر مثبتی بر اختلالات خواب دارد. اغلب، داروهای استروئیدی در بهبود الگوهای خواب افراد کمک نمی کنند، اما سونا به آن کمک می کند.

تعداد افرادی که تجربه خواب عمیق را پس از حمام کردن در سونا به یاد می آورند بسیار زیاد است. این ادعا به دلیل ترکیبی از افزایش دمای بدن و ترشح اندورفین است. به طور خلاصه، تحریک اندورفین در یک محیط گرم که هنگام خواب می افتد منجر به خوابی آرام می شود.

بدتر از همه، هر روزه به تعداد کسانی که به خستگی مزمن شدید روبرو هستند افزوده می شود. CFS یک بیماری ناتوان کننده است که تمام سیستم های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. افرادی که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند، ماه ها با خستگی بی امان همراه با سردرد و نقص سیستم ایمنی مواجه می شوند.

استفاده منظم از سونا خشک می تواند علائم این اختلال پیچیده و طولانی مدت را که اغلب منجر به اضطراب، افسردگی و اختلال عملکرد دستگاه گوارش می شود، کاهش دهد. به زودی متوجه خواهید شد که تمرکز و حافظه شما نیز بهتر می شود.

 • پیشگیری از آلزایمر

مطالعه قابل اعتماد دیگری همبستگی بین جلسات مکرر سونا و کاهش خطر زوال عقل و آلزایمر در مردان را نشان داد. نتایج ثابت کرده است که هر چه کاربران بیشتر بدن خود را در معرض گرمای خشک قرار دهند، عملکرد مغز آنها بهتر می شود.

به طور خاص، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل در افرادی که بین 4 تا 7 جلسه در هفته مصرف به سونا خشک استفاده می کردند، 65 درصد کاهش یافت. از این رو، جلسات منظم سونا ممکن است به عنوان یک عامل محافظتی در برابر ابتلا به بیماری های رایج حافظه عمل کند.

از نقطه نظر علمی، درمان های سونا عامل نوروتروفیک مشتق از مغز را برای تولید سلول های مغزی جدید تحریک می کند. BDNF همچنین سلول های موجود را حفظ می کند و تشکیل اتصالات عصبی را بهبود می بخشد.

زمان استفاده از سونا

مدت زمانی که باید در سونای خشک بمانید بسته به سلامت فعلی، سن و تحمل گرما متفاوت است. کارشناسان پیشنهاد می کنند که بین 15 تا 20 دقیقه در هر جلسه به افراد سالم اختصاص داده شود. با این حال، مدت اقامت شما نیز به میزان احساس راحتی شما در داخل بستگی دارد.

ممکن است ایده‌آل باشد که با جلسات کوتاه‌تر شروع کنید و به محدودیت زمانی بالا بروید. یا می توانید تصمیم بگیرید جلسات خود را به قسمت های کوچکتر پنج دقیقه ای تقسیم کنید. فراموش نکنید که به بدن خود زمان خنک شدن بین بخش ها بدهید. از این استراحت ها برای کشش یا دراز کشیدن و آبرسانی استفاده کنید.

اکثر سوناهای خشک دارای یک تایمر نصب شده هستند تا بتوانید جلسات خود را برنامه ریزی کنید. دمای مناسب در سونای خشک بسته به ترجیحات شما باید بین 150 درجه فارنهایت تا 195 درجه فارنهایت باشد. بالاترین محدوده معمولاً میانگین تنظیم در اسپاها و سالن های ورزشی عمومی است.

نکات ایمنی استفاده از سونا

به طور کلی، استفاده از سونا در حد اعتدال بی خطر است. با این حال، اگر مصرف آب قبل از جلسه سونا ناکافی باشد، سونا می تواند تأثیر نامطلوبی بر شما بگذارد. همانطور که برای ثابت نگه داشتن دمای بدن عرق می کنید، هر چه مدت بیشتری در اتاق سونا بمانید، مایعات بیشتری از دست می دهید.

بزرگسالان سالم لازم نیست از هیچ گونه عوارض جانبی نامطلوب بترسند، مشروط بر اینکه از روش های ایمنی پیروی کنند. بنابراین، درک نحوه استفاده صحیح از سونا قبل از ورود به اتاق بسیار مهم است.

علاوه بر دستورالعمل‌های طول زمان و دما، باید از چند روش به طور گسترده پذیرفته شده آگاه باشید:

 • همیشه قبل و بعد از هر جلسه سونا دوش بگیرید.
 • جدای از نوشیدن آب زیاد، برنامه ریزی وعده های غذایی ضروری است. اگر معده شما پر باشد، به سونا نروید. از این رو، از خوردن وعده های غذایی فراوان قبل از جلسه سونا خودداری کنید، یا حتی بهتر است پس از اتمام جلسه، غذا بخورید.
 • در مورد لباس، اگر در سونا عمومی هستید، پوشیدن حوله نخی یا لباس شنا را در نظر بگیرید. قطعات فلزی یا جواهراتی را استفاده می کنید را قبل از سونا بردارید.
 • اگر احساس سرگیجه یا حالت تهوع داشتید فوراً سونا را ترک کنید.
 • اگر الکل مصرف می‌کنید، دارو مصرف می‌کنید، تلاش می‌کنید باردار شوید یا باردار هستید، از رفتن به سونا خودداری کنید.

برای تعیین زمان توصیه شده برای سونا بر اساس سلامتی خود، با پزشک خود مشورت کنید. افراد مبتلا به ناراحتی های کلیوی، کبدی و قلبی ممکن است توصیه هایی برای اجتناب از سونا دریافت کنند.

سونا خشک خانگی

چوب سونا

برای ساختن انواع سونا خانگی، سونا ثابت و سونا خشک پرتابل از چوب های مختلفی استفاده می شود. هر نوع سونا با توجه به اینکه در فضای بیرونی قرار می گیرد یا فضای درونی قرار می گیرد، شرایط متفاوتی دارد. برای ساخت سونا خشک معمولا از چوب هایی مانند سدر، اکالیپتوس، صنوبر و … استفاده می شود.

سفارش و خرید سونا خشک

جلسات منظم سونا می تواند مزایای جسمی و ذهنی چند برابری برای بدن داشته باشد. گرما روی مغز، پوست، ماهیچه ها و سیستم ایمنی بدن شما معجزه می کند. از افزایش سلامت شناختی گرفته تا افزایش گردش خون، فواید طبیعی سونای خشک بسیار ارزشمند است. مجموعه آوا ساحل تیماس تولیدکننده انواع سونا خشک می باشد. برای مشاوره رایگان و انتخاب سونا متناسب با فضا تماس بگیرید.

برای مشاوره تخصصی جهت ساخت سونا ثابت و سونا پرتابل (سونا خانگی) تماس بگیرید.