نکات انتخاب سونا خانگی

بایدها و نبایدهای خرید سونای خانگی

آیا به فکر خرید یک سونا در منزل بوده اید تا سلامت، تندرستی و شادی خود را به سطحی بالاتر ببرید؟ اگر چنین است، احتمالاً سوالات و نگرانی های زیادی دارید؛ مانند: کدام نوع سونا را باید بخرید؟ آیا باید یکی را در خانه خود تهیه کنید یا اینکه در حیاط قرار دهید؟ آیا نگرانی های ایمنی مربوط به سونای خانه وجود دارد؟ برای انتخاب بهترین گزینه متناسب با فضا و هزینه بهتر است به نکات انتخاب سونا خانگی توجه کنیم.
با این مقاله، ما امیدواریم که نه تنها نگرانی های شما را در مورد داشتن یک سونا در خانه کاهش دهیم، بلکه “بایدها و نبایدهایی” را که باید قبل از خرج کردن پول خود در نظر بگیرید را نیز به اشتراک بگذاریم، بنابراین می توانید مطمئن باشید که خانه مناسبی دارید.

مهمترین نکات انتخاب سونا خانگی 

سونا داخلی یا سونا خارجی

انتخاب سونای سرپوشیده یا بیرونی و همچنین طراحی مورد نظر به عوامل مختلفی بستگی دارد.

سه مورد از مهمترین آنها عبارتند از:

منبع گرما

گرما، بوی طبیعی چوب و اصالت یک سونا سنتی که در آن چوب می سوز را می خواهید؟ تمام سوناهای چوب سوز فقط برای استفاده در فضای باز هستند. سوناهای سنتی با اجاق های برقی را می توان در داخل یا خارج از خانه استفاده کرد تا زمانی که اتصالات مناسب داشته باشید. یا شاید می خواهید تجربه خنک تر و کم شدت سونای مادون قرمز را داشته باشید ؟ اگر چنین است، سونای مادون قرمز شما باید فقط در داخل خانه راه اندازی شود.

سبک و طراح

آیا به دنبال چیزی سنتی و روستایی هستید یا مدرن و آماده برای اتوماسیون؟

اندازه و ظرفیت

چند نفر به طور منظم با هم از سونا استفاده می کنند؟ سوناهای خانگی در 5 اندازه مختلف عرضه می شوند : 1، 2، 4، 6، و 8+ نفر ظرفیت.

سوناهای سرپوشیده معمولا فشرده‌تر هستند، به گونه‌ای ساخته می‌شوند که در فضاهای کوچک‌تر داخل خانه افراد قرار بگیرند، و در نتیجه، به طور کلی در طرح‌هایشان تنوع کمتری دارند و به شکل کابین راحت‌تر می‌چسبند. سوناهای فضای باز معمولاً جادارتر هستند و از نظر شکل و طرح بسیار بیشتر ارائه می دهند. طرح های سونا که به راحتی برای استفاده در فضای باز در دسترس هستند مانند: بشکه ای، غلافی، لانه ای. اگرچه به خاطر داشته باشید، هر یک از این سوناها را می توان با اجاق گاز برقی نصب کرد و در داخل خانه استفاده کرد.

برای مطالعه بیشتر » سونا خشک

بهترین مکان سونا خانگی کجاست؟

هنگام تصمیم گیری در مورد محل قرار دادن سونای داخلی، سعی کنید فراتر از واضح ترین مکان ها فکر کنید. یکی از نکات انتخاب سونا خانگی ، انتخاب موقعیتی است که در هزینه شما صرفه جویی کند و ایمنی شما را تضمین کند.
با قرار دادن سونای داخلی خود در نزدیکی پریز برق، با عدم نیاز به نصب پریز جدید یا راه اندازی سیم های بلند در هزینه خود صرفه جویی خواهید کرد. برخی از بخاری های سونا باید مستقیماً به برد برق شما متصل شوند، بنابراین پیدا کردن مکانی نزدیک به آن می تواند مفید باشد.

فضاهایی در یک خانه متوسط ​​که برای نصب سونای داخلی مناسب هستند شامل زیرزمین ها، گاراژها، اتاق ها یا گوشه های بلااستفاده، حمام و کمد می شود.

چند نکته در مورد نصب سونا خانگی در زیرزمین شما:

زیر زمین

نصب سونای سرپوشیده در زیرزمین باعث صرفه جویی در فضای زندگی می شود، پناهگاهی دور از بقیه خانه ایجاد می کند، اما همچنان در نزدیکی قرار دارد و حفظ حریم خصوصی را برای ساکنان سونا تضمین می کند. چند نکته در مورد نصب سونا در زیرزمین شما:

 • در صورت وجود مشکل رطوبت، سونای منزل خود را در زیرزمین خود نصب نکنید. سونا باید در فضای خشک با کف صاف نصب شود.
 • اگر زیرزمین شما گرم نیست و بسیار سردتر از بقیه خانه است نگران نباشید. هر دو سونای داخلی و خارجی برای مقاومت در برابر تغییرات شدید دما طراحی شده اند.
 • اگر زیرزمین شما در زمستان بسیار سرد است، می توانید انتظار داشته باشید که زمان گرم شدن کمی بیشتر از سونا در مناطق تحت کنترل دما باشد.
 • قرار دادن سونا در گوشه ای به عایق کاری کمک می کند، زیرا دو دیواری که از قبل وجود دارد، مقداری از هوای سرد را دور نگه می دارد.
 • قبل از انتخاب سونا، منطقه ای را که برای سونا انتخاب کرده اید اندازه گیری کنید. به این ترتیب از خرید یک سونا که خیلی بزرگ است یا شکل نامناسبی برای فضا دارد و مجبور به تجدید نظر در کل برنامه خود در پرواز نیستید.
 • سوناهای اجاق گاز برقی و گزینه های مادون قرمز بهترین انتخاب شما برای این مکان هستند.
 • برای نصب سیم کشی مولد حرارت سونا، از یک نیروی متخصص کمک بگیرید.

گاراژ

انتخاب نصب سونا در گاراژ با اکثر نکات ذکر شده در بالا برای نصب زیرزمین مطابقت دارد، اما گاراژها دارای چند مزیت اضافی هستند، مانند فضای اضافی، هوای فراوان، که به معنای حداقل نیاز به تهویه و این واقعیت است که شما می توانید به جای اینکه نیاز به نصب زهکشی داشته باشید، به سادگی می توانید تهویه و دفعآب احتمالی را انجام دهید.

فضای پله ها

اگر یک اتاق کوچک و بدون استفاده کامل در طبقه بالا داشته باشید، هیچ چیز مانع شما از استفاده از آن فضا برای سونا نیست. سوناهای از پیش ساخته شده سبک وزن هستند و به گونه ای طراحی شده اند که به راحتی و به راحتی مونتاژ شوند.

انتخاب کف سونا خانگی

سوناهای داخلی را می توان تقریباً بر روی هر سطح کفپوشی قرار داد، به جز، همانطور که در بالا ذکر شد، روی فرش. نه تنها قرار دادن سونا روی فرش می تواند خطر آتش سوزی باشد، بلکه تمیز نگه داشتن آن نیز تقریبا غیرممکن است. رطوبت، عرق و کثیفی پاهای شما روی فرش جمع می‌شود و باعث ایجاد لکه‌های طولانی مدت و تغییر رنگ می‌شود و اگر زمانی بخواهید سونا خود را جابه‌جا کنید، فرش شما با فرورفتگی‌های ناخوشایند فرش باقی می‌ماند. استف

 • بتن
 • کاشی
 • لمینت
 • سرامیک
 • وینیل

سوناهای داخلی برای قرار دادن کف ساخته شده اند، اما اگر ظاهر سونا خود را با همان کف اتاق دوست ندارید، گزینه های زیادی برای زیباسازی فضای کف سونای شما وجود دارد، مانند بتن، کاشی، لمینیت، سرامیک، کفپوش و… .

برای مطالعه بیشتر » سونا خشک برای دیسک کمر

دلایل گرفتن سونا در فضای باز را در نظر بگیرید

از مهم ترین نکات انتخاب سونا خانگی که شاید کمتر به آن توجه کنند، این است که سونای خارجی به فضی بیشتری نسبت به سونای داخلی نیاز دارد. قرار دادن یک سونای چوبی زیبا در حیاط شما می تواند کمی زیبایی و جذابیت روستایی را اضافه کند و در عین حال باعث صرفه جویی در فضای کف خانه و افزایش ارزش ملک شما شود. اگر از طرفداران سونای چوب سوز سنتی هستید، قرار دادن آن در فضای باز بهترین و مطمئن ترین گزینه شماست. داشتن یک سونا در حیاط شما یک فرار سریع از خانه را بدون ترک منزل به ارمغان می آورد و کاربردهای بیشتری نسبت به سونای سرپوشیده دارد. به عنوان مثال، می توانید سونا خود را در کنار استخر قرار دهید و فرصت مناسبی برای یک روال سلامتی یعنی سونای گرم، شیرجه رفتن سرد، ایجاد کنید.

سونای فضای باز که برای چندین دهه از بادوام ترین انواع چوب ساخته شده است، سال ها در برابر آفتاب، باران و برف مقاومت می کند. حتما از سونا خود نگهداری کنید که طولانی ترین طول عمر را تضمین می کند. بسیاری از سوناهای فضای باز دارای ضمانت نامه چوبی هستند تا آرامش خاطر شما را تضمین کنند.

مانند سوناهای داخلی، سوناهای فضای باز نیز باید روی یک سطح صاف و یکدست قرار گیرند. هنگام قرار دادن سونا در فضای باز، آن را روی یک عرشه چوبی، یک منطقه سنگفرش شده، بتن یا شن فشرده قرار دهید. استثنای این قانون، سونای بشکه ای است که با تکیه گاه های گهواره ای قالبی عرضه می شود. این سوناها توسط تکیه گاه های خود تثبیت می شوند و می توان آن ها را روی زمین های کمتر همواری مانند چمن یا زمین برهنه قرار داد.

نکات انتخاب سونا خانگی انتخاب سونا خشک پرتابل

اگر واقعاً در مورد خرید سونا برای خانه خود هیجان زده هستید و می خواهید هرچه سریعتر خرید کنید، مراقب باشید تا اشتباه نکنید.  ما به شما توصیه می کنیم که کمی وقت بگذارید تا مطمئن شوید که سونا مناسب برای نیازهای خود را انتخاب کرده اید. قبل از تصمیم گیری در مورد سونا، به سوالات زیر با دقت فکر کنید:

 • اهداف اولیه شما چیست؟ آیا به دنبال سم زدایی و کاهش وزن هستید یا فقط مکانی برای استراحت و آرامش هستید؟ آیا گرمای بالای یک سونا سنتی را می خواهید یا گرمای مستقیم و ملایم سوناهای مادون قرمز را ترجیح می دهید ؟ اگر خیلی سریع خرید کنید، هرگز نمی‌دانید چه گزینه‌هایی در دسترس شما هستند و ممکن است بهترین مزایا را برای شرایط خود دریافت نکنید.
 • چند نفر باید از سونا استفاده کنند؟ همانطور که در بالا ذکر شد، سوناها در اندازه ها و ظرفیت های مختلفی تولید می شوند، و شما باید مطمئن شوید که سونایی که خریداری می کنید برای نیازهای شما خیلی کوچک یا بزرگ نباشد. خرید یک سونا که خیلی کوچک است، احساس گرفتگی و تنگناهراسی در شما ایجاد می‌کند، که هدف از استراحت در سونا را شکست می‌دهد. خرید یک سونا که برای نیازهای شما بیش از حد بزرگ است ممکن است فضای زیادی را اشغال کند و انرژی زیادی مصرف کند.
 • کاربران اصلی قرار است چه کسانی باشند؟ آیا سونا را با همسرتان یا دوستانتان به اشتراک خواهید گذاشت؟ آیا بچه ها هم از آن استفاده خواهند کرد؟ یا از سونا بیشتر به تنهایی استفاده می کنید؟ اگر چنین است، برخی از سوناهای دوست داشتنی 1 تا 2 نفره مانند سونای داخلی 1 نفره تقریباً بهشت ​​لوگان وجود دارد. یا اگر به دنبال فضای بیشتری هستید، سونای بیرونی 8 نفره باید تهیه کنید.

فراموش نکنید که می توانید سونا خود را سفارشی کنید

برای بهبود تجربه و مزایای سلامتی که از سونا به دست می‌آورید، حتماً موارد اضافی را برای آرامش‌بخش‌ترین تجربه در نظر بگیرید.

توانایی سونا خود را برای کمک به آرامش، به حداقل رساندن درد و حتی مبارزه با بیماری با برخی از این ارتقاها تقویت کنید:

 • یک پانل دیوار نمکی به احیای روح و جسم کمک می کند، محیطی آرام و حالت ذهنی مناسب ایجاد می کند، همه اینها درعین تقویت سیستم ایمنی بدن، به بهبود خواب و پاکسازی سیستم تنفسی کمک می کند.
 • برای اطمینان از اینکه زمان خود را در سونا بیش از حد نمی گذرانید و در نهایت دچار کم آبی نمی شوید، از تایمرهای شنی استفاده کنید.
 • روغن‌های ضروری آروماتراپی می‌توانند به آرامش عضلات، تسکین مفاصل و بهبود سلامت پوست، تنفس و هضم کمک کنند.

ایمنی سونا خانگی

یکی از مهمترین نکات انتخاب سونا خانگی ، ایمنی سونا است. ممکن است سوالات زیادی در مورد ایمنی داشتن سونا در ملک خود داشته باشید. خبر خوب این است که با تکامل سونای مدرن، مزایای گرما درمانی بدون هیچ دلیلی برای نگرانی به شما ارائه می شود. فقط نکات ما را دنبال کنید تا مطمئن شوید که سونای شما به درستی نصب شده است و هیچ خطر ایمنی نخواهید داشت.

خطر آتش سوزی یا برق

هنگام نصب سوناهایی که از اجاق‌های برقی استفاده می‌کنند، همیشه حتماً یک برق‌کار حرفه‌ای استخدام کنید تا مطمئن شوید که سیم‌کشی به درستی انجام شده و سونا برق ورودی صحیح را دریافت می‌کند.
برای جلوگیری از مشکلات ایمنی، سونای داخلی خود را روی فرش قرار ندهید .به بتن، کاشی، لمینت، سرامیک یا وینیل بچسبید. سونای داخلی و خارجی را روی یک سطح صاف و یکدست قرار دهید.
علاوه بر این، لازم نیست نگران آسیب دیدن خانه خود در اثر رطوبت سونای داخلی خود باشید. تمام سوناها به طور مناسب عایق بندی شده اند تا از خروج رطوبت اطمینان حاصل شود، بنابراین خانه شما کاملاً محافظت می شود.

درجه حرارت

با توجه به عایق کاری و طراحی حرفه ای سونای داخلی از پیش ساخته شده، دمای داخل سونا شما تاثیری بر دمای خانه شما نخواهد داشت.

کلام آخر

در این مقاله به مهمترین نکات انتخاب سونا خانگی پرداخته شد. با رعایت این نکات می توانید بهترین گزینه را متناسب با شرایط خود، انتخاب کنید.

مجموعه آوا ساحل تیماس تولید کننده انواع سونا خشک خانگی، سونا خشک ثابت، سونا ثابت پرتابل می باشد. همچنین اجرا کننده ی انواع روف گاردن های کاربردی برای مصارف خانگی، رستورانی، هتلی و … می باشد. برای دریافت مشاوره تخصصی برای اجرا، با مجموعه تیماس تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *