راهنمای جامع انتخاب و خرید چوب سونا خشک

چوب سونا خشک

اغلب ما عاشق سونا هستیم. یعنی از فضای گرم و دلپذیر آن لذت می بریم. سونا خشک مخصوصا از نوع سونا خشک خانگی یک مکان عالی برای رهایی از عوامل استرس زا و جوان سازی بدن شما است. بنابراین، قابل درک است که افراد بیشتری برای استراحت به سونا می روند و یا از سونای خانگی استفاده می کنند. اما، بهترین چوب سونا خشک چیست؟ این رایج ترین سوالی است که صاحبان خانه که در حال ساخت سونا و یا خرید سونای خانگی هستند، می پرسند.

به عنوان مثال، آیا چوب کاج انتخاب خوبی برای سونا است؟ چوب گردو چطور؟ کدام قیمت بهتری دارد؟ کدام رنگ بهتری دارد؟ کدام طول عمر و مقاومت بیشتری دارد؟ و در نایت کدام را باید انتخاب کرد؟

بهترین چوب برای سونا

از محبوب ترین و متدول ترین انواع چوب سونا خشک و یا سونا بخار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سدر
 • صنوبر
 • شوکران
 • صنوبر نوردیک
 • کاج
 • آسپن معمولی
 • داگلاس برای
 • اکالیپتوس

چرا سونا از چوب ساخته می شود؟

دلیل اصلی ساخته شدن دیوارهای سونا از چوب، به دلیل ویژگی های خاص چوب است. چوب در برابر حرارت مقاوم است و بنابراین در دمای بالا به هنگام لمس کردن داغ نمی شود و خنک می ماند. علاوه بر این، دیوارهای سونا چوبی در دمای بالا خم نمی‌شوند، تاب نمی‌خورند یا خرد نمی‌شوند. از طرفی چون چوب عایق است. به همین دلیل کاربران به هنگام نشستن و یا تکیه دادن به دیواره های سونا، نمی سوزند. و در برابر سوختگی پوست محافظت می شوند. در مواردی از دیواره های آجری و سنگی نیز استفاده می شود. اما هزینه اجرای دیواره های سنگی بالاست. به همین دلیل تنها برای سوناهای دائمی استفاده می شود.

انواع سونا و چوب مخصوص آن

با این حال، سوناهای مختلف با توجه به ویژگی هایی که دارند، از انواع مختلف چوب ساخته می شوند. در واقع، برخی از انواع سونا با موادی غیر از چوب بهتر کار می کنند.

سونای سنتی در مقابل سونای مادون قرمز

سونای سنتی و سونای مادون قرمز متفاوت عمل می کنند و اغلب از مواد مختلفی ساخته می شوند. سوناهای سنتی با گرم کردن هوای اطراف شما کار می کنند. سپس بدن شما گرمای هوای اطراف را جذب می کند. در حال که سوناهای مادون قرمز از نور مادون قرمز برای گرم کردن مستقیم بدن شما استفاده می کنند.

سونای داخلی در مقابل سونای فضای باز

شما می توانید یک سونا در داخل ساختمان یا خارج بسازید. این انتخاب شماست. با این حال، به یاد داشته باشید که سوناهای فضای باز در معرض آب و هوا و سایر عناصر بیرونی قرار دارند. بنابراین، برای سونای فضای باز به چوب بسیار مقاوم در برابر آب و هوا نیاز دارید.

چوب سخت یا چوب نرم برای سونا؟

سوناهایی که با چوب های سخت ساخته می شوند به طور کلی به عنوان چوب سونای سخت شناخته می شوند. در حالی که سوناهایی که از چوب های نرم ساخته می شوند به عنوان سوناهای چوب نرم شناخته می شوند. بنابراین، اگر می خواهید سونای چوبی سخت داشته باشید، باید الوارهای چوب سخت را پیدا کنید و بالعکس.

نکات انتخاب چوب سونا خشک

عواملی که هنگام انتخاب انواع چوب سونا مناسب باید در نظر گرفته شوند؟

هنگامی که نوع سونا مورد نظر خود را انتخاب کردید، می توانید چوب مناسب برای سونا خود را انتخاب کنید. عوامل زیر باید در نظر گرفته شوند.

اما به طور کلی چه چوب سونا خشک بخواهید، چه چوب سونا بخار و… بایستی به فاکتورهای زیر توجه کنید.

 • دوام: اگر می خواهید یک سونای بادوام بسازید، چوب بادوام پیدا کنید. در غیر این صورت، باید زودتر از آنچه تصور کنید، سونا را تعویض کنید.
 • مقاوم در برابر کپک: سوناها اغلب مرطوب هستند. بنابراین، کپک یک خطر دائمی است. بنابراین، عاقلانه است که از چوب مقاوم در برابر قالب استفاده کنید یا چوب را برای مقاومت در برابر عوامل کپک زا مقاوم کنید.
 • مقاومت در برابر آب: از آنجایی که سوناها تقریبا همیشه مرطوب هستند، باید چوبی پیدا کنید که به راحتی آب را جذب نکند. بنابراین، چوب‌های سفت با منافذ بسیار ریز را در نظر بگیرید.
 • مقاومت در برابر دما: بهترین چوب برای چوب سونا در برابر کوچک شدن و تورم ناشی از تغییرات دما مقاومت می کند.
 • فواید سلامتی: چوب سونا ایده آل دارای چندین فواید سلامتی است. به عنوان مثال، چوب با خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی را در نظر بگیرید.
 • پایداری ابعاد: از انواع چوبی که در معرض شرایط مرطوب یا تغییرات دمای ثابت قرار می گیرند، تاب می یابند یا شکل خود را از دست می دهند، خودداری کنید.
 • خواص عایق: هدایت حرارتی چوب بسیار مهم است. شما چوبی با رسانایی کم می خواهید که در هنگام استفاده داغ نشود.
 • از نظر زیبایی شناسی جذاب: در نهایت، هیچ طراحی سونا بدون برجستگی های زیبایی شناختی کامل نمی شود. بنابراین، چوب زیبایی پیدا کنید که قلب شما را روشن کند.

چوب سونا خشک

بهترین چوب برای اتاق سونا

با استفاده از معیارهای فوق، می توانید بهترین چوب سونا خشک را شناسایی و انتخاب کنید.

چوب سرو قرمز

سرو قرمز به دلایل مختلفی یکی از رایج ترین چوب هایی است که به عنوان چوب سونا خشک استفاده می شود. اول اینکه سرو یک چوب نرم است. چوب های نرم بهترین سونا را می سازند؛ زیرا بیش از حد گرم نمی شوند.

چوب‌های سخت گرمای زیادی را حفظ می‌کنند، به همین دلیل کاربران زیادی از سوزاندن آن گلایه می کنند. اما، در مقابل، چوب های نرم گرما را به راحتی جذب نمی کنند. ثانیا، چوب سرو از نظر ابعادی بسیار پایدار است. در نتیجه در برابر تاب خوردگی و ترک خوردن حتی در دمای بالا بسیار مقاوم است. علاوه بر این، هنگامی که گرم می شود سطح بهداشت بالایی را تضمین می کند.

مهمتر از همه، چوب سوناهای سرو قرمز چوب بسیار زیبایی هستند. حتی رایحه ای غیر قابل انکار دارند که به تجربه خاصی به کاربران می افزاید. تنها نگرانی جزئی سمی بودن سرو است. برخی از سروها کمی سمی هستند. پس باید در انتخاب خود دقت کنید.

مزیت چوب سرو:

چوب سرو مستحکم و بادوام است. از طرفی از نظر ابعادی بسیار پایدار است. همچنین تاب برنمی دارد و ترک نمی خورد.

معایب چوب سرو:

سمی بودن.

چوب صنوبر

صنوبر یکی دیگر از انتخاب های بسیار محبوب برای چوب سونا است. در واقع، اگر به دنبال مشاوره حرفه ای از یک متخصص بهداشت باشید، آنها مطمئناً چوب صنوبر را توصیه می کنند. زیرا بهترین انتخاب برای چوب سونا خشک در سراسر جهان است.

یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت چوب صنوبر، ضد حساسیت بودن آن است. بسیاری ازافراد نسبت به چوب و موارد مشابه واکنش آلژیک دارند. چوب صنوبر حتی برای افرادی که نسبت به کوچکترین عوامل آلرژی زا واکنش نشان می دهند، گزینه بسیار مناسبی می باشد. با توجه به مزایای گفته شده چوب صنوبر در مقایسه با سدر که سمی است، از مزیت ضد حساسیت بسیار بالایی برخوردار است.

مزیت چوب صنوبر:

100% ضد حساسیت است.

صنوبر قوی و بدون گره است.

از لحاظ وزنی، یک چوب سبک است.

معایب چوب صنوبر:

نقطه ضعف اصلی چوب صنوبر برای سونا، هزینه آن است. چوب صنوبر گران است. در نتیجه هزینه اجرا و راه اندازی سونا با این نوع چوب بسیار گران است. و تنها در صورتی که بودجه زیادی دارید انتخاب خوبی هستند

صنوبر اروپایی یا نروژی

صنوبر اروپایی یا نروژی، یک گونه درخت نرم بومی اروپای شمالی، مرکزی و شرقی است. بسیاری از مردم آن را بر سایر گونه های صنوبر مانند صنوبر فنلاندی ترجیح می دهند، زیرا تراکم بالاتر و ساختار محکمی دارد.

علاوه بر این، صنوبر اروپایی رنگ روشن زیبایی دارد و در طول عمر خود تغییر رنگ نمی دهد. همچنین دارای رایحه ای لطیف و درمانی است که تجربه استفاده از سونا بهتر می کند. در نهایت، هیدروکربن های ترپن طبیعی که در آن وجود دارد که به طور طبیعی صنوبر اروپایی را به طور طبیعی دافع آفات می کند. یکی از مهمترین نکات انتخاب این نوع چوب، نگهداری آن آسان است. بعد از استفاده اجازه دهید تا خنک شود، سپس خاک را بخراشید و با مالیدن الکل باقیمانده آن را تمیز کنید.

مزایا چوب صنوبر اروپایی:

قوی و بادوام است.

رایحه درمانی دارد.

به طور طبیعی در برابر آفات مقاوم است.

معایب:

حاوی هیدروکربن های ترپن است.

چوب شوکران

همه ی انواع چوب شوکران برای ساخت سونا ایده آل نیستند. با این حال، چند گونه گزینه بسیار خوبی هستند. به عنوان مثال، شوکران شرقی که بیشتر به نام شوکران کانادایی شناخته می شود، متفاوت است.

استفاده از این چوب، سوناهای داخلی و مادون قرمز زیبا و بادوام می سازد. بافت یکنواخت چوب با گره های کمی باعث زیبایی طبیعی آن شده است. علاوه بر این، دارای رنگ سفید دوست داشتنی است که تیره نمی شود.

شوکران کانادایی فواید زیادی مانند مقاومت در برابر رطوبت و مقدار کم رزین را نیز ارائه می دهد. گونه دیگری که باید در نظر گرفت شوکران غربی است.

این چوب، یک انتخاب عالی برای چوب سونا خشک است. چرا که به دلیل رنگ روشن و بافت تصفیه شده آن، بسیار مناسب است.

این چوب برای ساخت نیمکت های سونا خشک و بخار استفاده می شود.

مزایا چوب شوکران:

شوکران قوی و بادوام است.

در برابر رطوبت مقاوم است و به راحتی پوسیده نمی شود.

مقرون به صرفه است.

معایب چوب شوکران:

شوکران کمی خاصیت سمی دارد.

چوب کاج (به خصوص کاج سفید)

نوع دیگری از چوب که اغلب هنگام بحث در مورد چوب سونا خشک و بخار ظاهر می شود، کاج است. خانواده کاج شامل گونه های چوبی مقرون به صرفه است که به راحتی در دسترس هستند و کارایی بالایی دارند.

علاوه بر این، گونه های چوب کاج به طور طبیعی در برابر پوسیدگی مقاوم هستند و به راحتی پوسیده نمی شوند. فواید کاج برای سلامتی یکی دیگر از جاذبه های اصلی است.

چوب کاج به طور سنتی برای درمان تورم دستگاه تنفسی فوقانی و گرفتگی بینی استفاده می شود. علاوه بر این، گرفتگی صدا، سرماخوردگی، برونشیت، سرفه و مشکلات فشار خون را تسکین می دهد.

این ویژگی ها آن را به یک انتخاب فوق العاده برای چوب سونا خشک و بخار تبدیل می کند. متأسفانه، سونای چوب کاج به دو دلیل بسیار رایج نیست.

اول، کاج یک چوب به شدت گره خورده است. گره های بزرگ و شل می تواند منجر به یک اتاق سونا از نظر ساختاری ضعیف شود.

دوم اینکه، علاوه بر مورد قبلی، کاج دارای صمغ بالایی است که اغلب باعث ترشح شیره و صمغ می شود.

مزایا چوب کاج:

بوی مطبوعی دارد.

دارای مزایای سلامتی بی شماری است.

چوب کاج ارزان است.

معایب چوب کاج:

محتوای رزین بالایی دارد.

استجکام پایینی دارد.

گره خوردگی زیادی دارد.

کلام آخر

مجموعه آوا ساحل تیماس با چند دهه سابقه درخشان، تولید کننده انواع مصنوعات چوبی می باشد. این شرکت تولیدکننده انواع سونا خشک ثابت و سونا خشک پرتابل می باشد.

برای مشاوره تخصصی و انتخاب بهترین سونا خشک با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *