نکات نگهداری بام سبز

نگهداری روف گاردن

نکات مهم تعمیر و نگهداری روف گاردن

بام های سبز یا روف گاردن ها فضاهای زیبایی هستند که در پشت بام ها تعبیه می شوند. این اصطلاح به باغ‌هایی اطلاق می‌شود که در بالای خانه‌ها، ساختمان‌های اداری و بسیاری از سازه‌های دیگر بنا به دلایلی سازگار با محیط ‌زیست کاشته می‌شوند. این فضاها رنگ سبز زیبایی دارند. همچنین فضای دنج و دلپذیری را ایجاد می کنند. آنها یک لایه محافظ تشکیل می دهند که هزینه کل انرژی مورد نیاز برای گرم کردن و خنک کردن ساختمان زیر را کاهش می دهد. به همین دلیل نگهداری بام سبز یکی از مسائل حائز اهمیت است.

روف گاردن همچنین به عنوان فیلتر هوا عمل می کند و آلودگی و انتشار گازهای گلخانه ای را حذف و ذخیره می کند. شاید مهم‌تر از همه، آن‌ها حس زیبایی طبیعی را به چشم‌انداز اضافه می‌کنند، مخصوصاً در میان جنگل یا بلندی‌های شهری.

برای مطالعه بیشتر » روف گاردن چیست؟

انواع روف گاردن 

باغ های سبز در دو نوع وجود دارد:

بام‌ سبز گسترده که اساساً پوششی با ارتفاع 5 سانتیمتری دارند. سبک پوشش گیاهی این نوع از گیاهان آلپی با ریشه‌های کم عمق و مقاوم هستند که نیاز به نگهداری کم دارند.

بام‌های سبز فشرده دارای طیف گسترده‌ای از پوشش گیاهی هستند و نیاز به نگهداری بیشتری دارند.

شما از یک باغ بام سبز نگهداری می کنید؟ به راستی شرایط نگهداری از روف گاردن چگونه است؟ آیا باید اقدامات خاصی را انجام داد؟ در این جا به بررسی نکات مهم نگهداری باغ سبز می پردازیم:

تغذیه و آبیاری

بام سبز اساساً یک باغ در ظروف غول پیکر است که در لایه نسبتاً کم عمقی از خاک کاشته می شود تا وزن روی بام را کاهش دهد. با توجه به مقدار محدود مواد مغذی موجود در باغ از طریق خاک، ممکن است نیاز به کود داشته باشید. هنگامی که کاشت ها به خوبی مستقر شدند، یک بام سبز گسترده ممکن است به هیچ آبی به غیر از بارش طبیعی نیاز نداشته باشد. از سوی دیگر، بام‌های سبز فشرده معمولاً باید منبع آب اضافی داشته باشند. این امر به ویژه در سقف‌هایی با شیب تند که به آب طوفان اجازه می‌دهد سریع‌تر خارج شود، نیاز است. ساده‌ترین راه برای تامین این امر، استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای است. در شرایط بسیار گرم و خشک، ممکن است نیاز به آبیاری دستی یا اسپری سربار داشته باشید.

برای مطالعه بیشتر» نکات مهم طراحی روف گاردن 

نگهداری روف گاردن

 

وجین و اصلاح پوشش گیاهی

اگر چه نسبت به همتای زمینی خود کمتر مستعد ابتلا به علف های هرز است، اما بام سبز در مراحل اولیه به وجین منظم نیاز دارد و با تکمیل فرآیند رشد و نگهداری روف گاردن، کاهش می یابد. حتماً علف‌های هرز را قبل از کاشت بذر حذف کنید تا انتشار آن به حداقل برسد. لایه نازک خاک باعث تشویق رشد افقی و نه عمودی می شود. در نتیجه، دیگر نیازی به چمن زنی یا اصلاح باغچه به اندازه باغ معمولی نخواهید داشت. با این حال، مقدار مشخصی از هرس و برش برای حفظ سلامت و زیبایی کاشت هنوز مورد نیاز است.

غشای سقف 

در هر بام سبز، یک غشای ضد آب باید برای محافظت از مواد سقف و ساختمان زیر آن نصب شود. قبل از کاشت گیاه، غشا و سقف مورد نظر را پر از آبکنید تا نشتی های احتمالی را رفع کنید. تعدادی از مواد غشایی در بازار وجود دارد. از معمار خود بخواهید که یکی را توصیه کند که در برابر ریشه بسیار مقاوم باشد. به بازرسی غشاء طبق یک برنامه روتین ادامه دهید تا نشتی ها و شکاف ها، به موقع تشخیص داده شود.

آفات

غذا، آب و سرپناه دنجی که با ساخت روف گاردن بوجود می آید،نه تنها برای انسان، بلکه برای آفات حیوانات و حشرات نیز جذاب است. باغ های سبز را به طور منظم برسی کنید تا در صورت وجود علائم آلودگی مانند گیاهان جویده شده، گودال ها یا لانه ها و فضولات بررسی کنید. پوشش گیاهی در حال پوسیدگی را که ممکن است مورچه ها را از بین ببرند، و همچنین آب راکد را که یک مکان بالقوه برای پرورش پشه است، حذف کنید. سرعت آبیاری قطره ای را کاهش دهید تا انتشار حلزون ها و حیوانات آبدوست جلوگیری کنید. ممکن است لازم باشد با متخصصان کنترل آفات تماس بگیرید تا از هجوم دائمی مانند سنجاب ها یا موش ها خلاص شوید. یا از آنها بخواهید از تله های بدون کشتار استفاده کنند.

مقاومت در برابر آتش

برای نگهداری بام سبز باید دقت شود که بام سبز بیش از حد خشک شود. چراکه احتمالاً آتش سوزی وجود دارد. از خطر می توان با موارد زیر جلوگیری کرد:

نصب یک سیستم آبیاری قطره ای، که احتمالاً به هشدار آتش متصل است.

کاشت ساکولنت های مقاوم در برابر آتش، که تمایلی به خشک شدن ندارند، حتی در هوای گرم.

استفاده از محیط کشت حاوی درصد بالایی از مواد معدنی، مانند پرلیت یا ماسه.

تعمیر و نگهداری تجهیزات روف گاردن

تمام سقف ها نیاز به نگهداری دارند. باید برنامه ریزی منظمی برای بررسی نشتی ها، زهکشی ها، مخزن آب اضافی، پوسیدگی ها، آفت ها، خرابی های احتمالی انجام شود. بررسی ها منظک این امکان را فراهم می کن تا در صورت خرابی ئدر اولین مراحل و با کمترین هزینه ها خرابی تعمیر شود. بدین ترتیب هزینه ها به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

مجموعه آوا ساحل تیماس  کلیه خدمات طراحی و ساخت روف گاردن ها را ارائه می دهد. شما می توانید برای کسب اطلاعات و مشاوره تخصصی جهت نصب و نگهداری روف گاردن تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *