عایق سونا خشک چیست؟

عایق سونا خشک

آیا سونا خشک نیاز به عایق دارد؟

در این مقاله قصد داریم تا به عایق سونا خشک بپردازیم. اگر اخیرا یک سونا در فضای باز خریداری کرده اید، یا می خواهید به زودی آن را بخرید، ممکن است از خود بپرسید که آیا به عایق کاری سونا نیاز دارید یا خیر. برای آسان کردن این فرآیند، باید ایده ای از اینکه عایق چیست و چگونه در استفاده از سونا کار می کند، داشته باشید. همچنین باید بدانید که چه زمانی به عایق نیاز دارید و در صورت نیاز چگونه آن را نصب کنید. در اینجا اطلاعات بیشتری در مورد اینکه آیا سونای کوچک فضای باز شما نیاز به عایق بندی دارد، وجود دارد.

طبق قوانین ترمودینامیک، انتقال حرارت همیشه از “گرم” به “سرد” انجام می شود. در مواردی که از گرمایش استفاده می شود، اتاق هایی که قرار است گرم شوند باید به گونه ای عایق بندی شوند که تا حد امکان گرمای کمتری بدون کنترل و در نتیجه بلااستفاده از دست برود. تامین گرمایش انرژی ارزشمندی را به همراه دارد و باعث انتشار CO 2 می شود. یک سونا معمولاً به شدت گرم می شود، اختلاف دما با محیط بر این اساس زیاد است. در وبلاگ ما توضیح می دهیم که چرا و چه زمانی عایق سونا منطقی است و چگونه می توانید آن را درک کنید. مواد عایق رایج سونا را به شما معرفی می کنیم و شما را با خواص آنها آشنا می کنیم.

عایق چیست؟

عایق موادی هستد که از عبور جریان، گرما، صدا و… جلوگیری می کند. در اینجا منظور از عایق، عایق در برابر انتقال گرما است. در طی این فرآیند، گرما حرکت می کند و از جای گرم به جای سردتر منتقل می شود. انتقال گرما به روش های رسانش و همرفتی انجام می شود. که با توجه به نوع عایق، می تواند با انتقال گرما با روش های زیر مقابله کند.

عایق سونا خشک

برای مطالعه بیشتر » سونا خشک

چرا به عایق سونا نیاز داریم؟

منابع ثابت می کنند که قرار دادن عایق در سونا مزایای خود را دارد. انواع خاصی از سونا به آن نیاز ندارند. در اینجا به دلایل استفاده از عایق سونا خشک اشاره می کنیم:

احساس سونا لذتبخش

یک سونا با آب بندی و عایق مناسب باعث می شود شرایط سونا بهتر شود. بسیاری از طرفداران سونا خشک ، سونای سنتی فضای باز را بیشتر دوست دارند. آنها همچنین در مورد استفاده از سونا با ساختار دیواری یکسان احساسات مشترک دارند.

جلوگیری از نشت رطوبت

از نظر علمی، هوای گرم و مرطوب به سمت هوای خنک و خشک می رود. هنگامی که اتاق های گرم آب بندی نمی شوند، هوای گرم و مرطوب به پوشش چوبی می چسبد که از نظر دمایی سردتر است. یک سونا عایق شده با سرعت بیشتری به دمای بالا می رسد. همچنین گرما و رطوبت را داخل سونا نگه می دارند. تلاش برای گرم کردن یک سونا بدون عایق مانند تلاش برای پختن کیک در حالی است که درب فر هنوز باز است.

اگر در حال ساخت سونا در فضای باز خود هستید، البته، ایده کلی استفاده از عایق کاری عاقلانه است. در عین حال، با تعداد زیادی سونا از پیش ساخته شده، به طور دقیق سوناهای بشکه ای ، نیازی به آن نیست. در اینجا به چند دلیل که چرا سوناهای بشکه ای می توانند بدون لایه های اضافی کار کنند، اشاره می کنیم:

انواع چوبی که برای ساخت و ساز استفاده می شود، مانند سرو قرمز، برای مقاومت طبیعی در برابر انتقال گرما و رطوبت در فضای باز به خوبی عمل می کند. میله های چوبی گرمای زیادی را هدایت نمی کنند و می توان گفت تا حدی عایق هستند. به دلیل شعاع و طراحی دایره ای، سونای بشکه ای برای گردش بهینه گرما ایده آل است. همچنین به دلیل شکل گرد، هیچ باران یا برفی در بالای سونا گیر نمی کند. سونا در زمان عدم استفاده نیازی به حفظ گرما ندارد و نیازی به استفاده از عایق ندارد. هزینه های عملیاتی در صورت عدم وجود عایق افزایش نمی یابد.

نکاتی مهم نصب عایق

عایق کف

مطمئن باشید عایق انتخابی شما به اندازه ی کافی سخت است و می تواند در فضای باز مقاومت کند. فوم پلی استایرن با ضخامت مشخص 50 میلی متر می تواند یک گزینه مناسب برای کف باشد.

عایق سقف

برای سقف نیز می توانید از از عایق های فایبرگلاس استفاده کنید.

تجهیزات عایق

استفاده از تجهیزات به خصوص میخ و پرچ های عایق می تواند یک گزینه مناسب باشد تا از انتقال گرما جلوگیری شود.

 

کلام آخر

در این مقاله به دلایل استفاده عایق سونا خشک و یا انواع دیگر سونا پرداخته شد. عایق ها موادی هستن که از انتقال گرما و رطوبت جلوگیری می کنند. زمانی که یک سونا عایق کاری نشود، همانند این است که برای پختن کیک از فری با درب باز استفاده کنید. آیا چنین چیزی امکان دارد؟ عایق کاری صحیح سونا باعث می شود تا در مصرف انرژی برای گرمایش سونا صرفه جویی شود.

انواع سوناها نیاز به عایق کاری دارند، مگر اینکه از سونای بشکه ای استفاده کنید. عایق کاری با کاهش سرعت خروج گرما باعث کاهش زمان گرمایش سونا خواهد شد. عایق از انتقال رطوبت به داخل جلوگیری می کند و گرما را در داخل نگه می دارد. سونای بشکه ای نیازی به عایق بندی ندارند زیرا به خوبی با آب و هوا مقابله می کنند.

آنها چوبی دارند که گرمای زیادی را از خود خارج نمی کنند. طراحی آنها اجازه می دهد تا گرما به راحتی جریان یابد. وقتی سونای شما خاموش است، گرما داخل آن باقی نمی ماند. خوشبختانه، هزینه استفاده از سونای بشکه ای بدون عایق یکسان است. به یاد داشته باشید که عایق پنبه ای بازیافتی ایمن تر از فایبرگلاس است. برای ایمن نگه داشتن ناودانی و عایق دیوار از آب و گرما از یک عایق فویل استفاده کنید.

گروه صنعتی تیماس تولید کننده انواع سونا خشک و سوناهای خانگی می باشد. برای دریافت مشاوره تخصصی و خرید سونا برای خانه خود تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *