سونا یا جکوزی کدام را انتخاب کنیم؟

سونا یا جکوزی

سونا و جکوزی چیه؟

سونا یا جکوزی همراهان مناسبی برای سبک زندگی سالم و مفرح هستند. استفاده از جکوزی همراه با سونا، فواید و تاثیرات آن را به شدت افزایش می دهد. اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که مجموعه کاملی از یک سالن بدنسازی خانگی، استخر شنا، سونا و جکوزی را داشته باشید، بهترین ترکیب را برای حفظ آمادگی جسمانی و عاطفی، سالم و بدون استرس دارید. با این حال، اگر مجبور شدید بین جکوزی و سونا یکی را انتخاب کنید، در این مقاله به تفاوت آن ها در مصرف انرژی، فضای مورد نیاز، مزایا و محدودیت ها، سیستم گرمایش و… می پردازیم. با ما همراه باشید.

فواید جکوزی و سونا

سونا فواید بسیاری دارد. سونا یک راه عالی برای پاکسازی بدن از سموم است. امروز استرس های زندگی افزایش یافته است. استفاده از سونا می تواند آرماش روحی و سلامت جسمی را افزایش دهد.

اصل اساسی سونا، بالا بردن دما و ایجاد بخار در یک اتاق عایق و متعادل کردن گرما و رطوبت است. با نگه داشتن نسبت گرما و هوا در زیر نقطه شبنم، آب بر روی پوست کاربران سونا متراکم می شود و باعث افزایش تعریق می شود که پوست را پاکسازی می کند.

همراه با افزایش دمای پوست، ضربان قلب شخص افزایش می یابد و رگ های خونی گشاد می شوند. زیرا بدن تلاش می کند خود را خنک کند. سونا مانند ورزش‌های متوسط، گردش خون افزایش می دهد و سطح اکسیژن مغز و بدن را بهبود می‌بخشد و در عین حال سموم را دفع می‌کند.

مهمترین تاثیرات استفاده از سونا

کاربران سونا با جلسات درمانی منظم احساس شادابی، سلامتی و بدون استرس می کنند. از جمله فواید استفاده از سونا به صورت روتین و منظم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش استرس و فشار عصبی.
 • کاهش خطر حملات قلبی.
 • کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا.
 • سم زدایی و پاکسازی بدن.
 • کاهش درد.
 • بهبود مشکلالت ریوی چون آسم.
 • بهبود سیستم ایمنی.
 • کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل.
 • بهبود عملکرد غدد لنفاوی.
 • افزایش متابولیسم و کاهش وزن.

فواید جکوزی

آب درمانی در جکوزی فواید زیادی برای سلامت و تندرستی است. وان آب گرم بدون شک خوشایندترین راه برای تسکین دردها جسمی و آرامش روحی است. آب درمانی با جکوزی که به آن آب درمانی نیز می‌گویند، بخشی از طب جایگزین، کاردرمانی و فیزیوتراپی است.

اصل اساسی استفاده از سونا یا جکوزی، بهرمندی از تاثیرات شگفت انگیز گرما و آب است.استفاده از آب درمانی در جکوزی، استفاده از اثرات شفابخش آب گرم و ماساژ ملایم برای تسکین درد و حتی کاهش وزن است. وان های آب گرم را می توان با جت آب یا جت هوا و یا حتی بدون آن استفاده کرد.

شناوری آب گرم فشار مفاصل را کمتر می کند و در نهایت سبب کاهش احساس درد و تسکین آن خواهد شد.

زمانی که از جکوزی استفاده می کنید گرما به عمق ماهیچه های شما نفوذ می کند و به آنها اجازه می دهد تا آرام شوند و درد را تسکین دهند. گرم کردن بدن و خون ضربان قلب را افزایش می دهد. در نتیجه باعث گشاد شدن رگ های خونی و بهبود جریان خون می شود. افزایش ضربان قلب شبیه به ورزش خفیف است، در حالی که افزایش جریان خون فشار خون را کاهش می دهد و اکسیژن بیشتری را به بدن و مغز می رساند و اسیدهای لاکتیک را که باعث درد و گرفتگی عضلات می شود، از بین می برد.

یک جکوزی خانگی فضای مناسبی برای آب درمانی، رفع خستگی ها و کاهش دردها بسیار مناسب است. می توان در جکوزی بدون فشار بر عضلات یا مفاصل آسیب دیده، ورزش کرد.

با افزودن جت‌های آب، می‌توانید جریان‌های آب را متمرکز کنید تا به آرامی مناطق خاصی از بدن خود را ماساژ دهید تا استرس و درد کاهش یابد. همچنین می توانید شدت جریان را با توجه به میزان درد کنترل کنید. افزودن بیشتر جت‌های هوا، پوست را تقویت می‌کند و بخار را آزاد می‌کند که مجاری بینی و برونش را باز می‌کند. با افزودن روغن‌های ضروری، جت‌های هوا نیز آروماتراپی را برای آرامش نهایی تقویت می‌کنند.

فواید آبدرمانی در جکوزی

فهرست مزایای جسمی و روحی آب درمانی معمولی جکوزی بسیار زیاد است. از جمله مواردی که در بین سایر مزایا برجسته تر است، می توان به موراد زیر اشاره کرد:

 • کاهش استرس و آرامش
 • درمان بی خوابی
 • سطح قند خون دیابتی را کاهش می دهد
 • درد و تنش را تسکین می دهد
 • درد مفاصل را تسکین می دهد و به آرتریت کمک می کند
 • متابولیسم بهبود یافته که به کاهش وزن کمک می کند
 • انتخاب گزینه های گرمایش

سونا و جکوزی هر دو با طیف گسترده ای از دما و سیستم های گرمایشی در دسترس هستند. سیستم های گرمایش سونا برای استفاده در سونا بخار و سونا خشک در دسترس هستند.

سونا و جکوزی

فرق سونا و جکوزی چیست؟

تفاوت سیستم گرمایشی جکوزی و سونا

سیستم گرمایش سونا اغلب با المنت و بخاری برقی کلاسیک انجام می شود. این بخاری ها با کنترل دقیق دما، سونا را به سرعت و به طور یکنواخت در سراسر سونا گرم می کنند. همچنین با ریختن آب روی سنگ های داغ بخاری بخار تولید می شود.

سونای چوب سدر دارای یک سیستم ترکیبی دوگانه است که به شما امکان می دهد از مزایای حمام بخار یا سونای خشک لذت ببرید.

گرمایش جکوزی ها

برای گرمایش جکوزی معمولا از هیترهای 1.5 کیلووات و 5.5 کیلووات استفاده می شود. همچنین برای یکسان کردن دمای نقاط مختلف بهتر است از سیستم های گردش هوا استفاده می شود. سیستم های گرمایش الکتریکی امکان کنترل دقیق دما، جریان آب و جریان هوا را به صورت دستی یا با یک سیستم برنامه ریزی پیشرفته فراهم می کنند.

البته برای گرم کردن برخی از وان ها از سوزاندن آتش استفاده می شود. امروزه نیز در بعضی از موارد برای تداعی کردن حس خاص طبیعی و کلاسیک بودن از سوزاندن چوب استفاده می شود. بخاری های چوبی را می توان با طیف گسترده ای از پمپ های گردش الکتریکی، پمپ های جت و فیلترهای آب تقویت کرد. همچنین برای تطبیق پذیری بیشتر، می توان بخاری های چوبی را با بخاری های برقی یا گازی تقویت کرد. بخاری های گازسوز معمولا وان را در کمتر از یک ساعت گرم می کنند.

طراحی سونا و جکوزی خانگی

اولین و مهم ترین مرحله برای نصب و راه اندازی سونا یا جکوزی، انتخاب محل نصب است. قبل از نصب باید کلیه دسترسی های لازم برای سونا یا جکوزی مانند دسترسی آب و برق فراهم شود. شاید در ابتدا به نظر برسید که هزینه های نصب سونا یا جکوزی زیاد است، اما نگران نباشید. ایجاد امکانات بیشتر سبب افزایش شرایط رفاهی و ارزش ملک شما خواهد شد.

سونا یا جکوزی را کجا نصب کنیم؟

هر دو سونا یا جکوزی را می توان در داخل یا خارج از منزل نصب کرد. اما سونا معمولا به فضای داخلی بیشتری نیاز دارد. وان های آب گرم را می توان در فضای باز نصب کرد، اما به طور کلی در صورت مخفی بودن یا به نوعی  داشتن محفظه کارایی بیشتر و ماندگاری بیشتری خواهند بود.

عرشه در اطراف جکوزی ارزش سرگرمی و تفریحی آن را بیشتر می کند و سیستم گرمایش را پنهان می کند.

نکته مهمی که وجود دارد این است که وان های آب گرم برای تخلیه آب به لوله کشی نیاز دارند. بنابراین اگر در داخل خانه نصب شوند، برای ریزش و چکه کردن آب به کفی مقاوم در برابر آب و بدون لغزش نیاز دارند. همچنین سطحی که جکوزی روی آن نصب می شود باید به اندازه کافی صاف، پایدار و محکم باشد تا بتواند وزن وان، آب و افراد داخل آن را تحمل کند. همچنین باید از سیستم تهویه مناسب برای از کپک زدن استفاده کرد.

سونا یا جکوزی، نگهداری کدام آسان است؟

وان ها و جکوزی ها چون تماس بیشتری با آب دارند، به تمیز کردن و نگهداری بیشتنری نیاز دارند. جکوزی های که از چوب سدر فراوری شده ساخته شده اند، ضد میکروبی هستند و باکتری ها و کپک ها را از بین می برند.

اما سونا فقط به نظافت عمومی نیاز دارد. برای تهویه سونا هم می تواند گهگاهی درب آن را باز گذاشت تا تهویه داخل آن انجام شود. برای جلوگیری از باقی ماندن لکه های عرق بهتر است پس از استفاده، صندلی و نیمکت های سونا را پاک کنید.

مصرف انرژی کدام بیشتر است؟

وان آب گرم چوب سدر، در فرآیند گرم کردن آب و حفظ گرما بسیار کارآمد هستند. با پوشاندن وان آب گرم در صورت عدم استفاده، مصرف انرژی مقرون به صرفه است. انتخاب بخاری های برقی، گازی یا هیزمی مشخص می کند که هزینه انرژی مصرفی آن ها چگونه است. اما جکوزی ها می توانند با هزینه بسیار متوسطی کار کنند.

برای تعیین هزینه انرژی مصرفی در سونا، زمان گرم کردن و عایق بندی مناسب سونا، از عوامل کلیدی هستند. بخاری‌های برقی مدرن بسیار کارآمد هستند و بخاری‌های کم‌هزینه مانند سیستم‌های گرمایش مادون قرمز و هیزمی، گرم کردن سونا را با هزینه کمتر ممکن می‌سازند.

البته نسل های جدید سونا که سیستم عایق پیشرفته دارند، کمترین اتلاف انرژی را دارند.

هزینه ساخت سونا و جکوزی خانگی

تهیه و استفاده از سونا خشک خانگی و جکوزی با کیفیت بالا، به صورت شگرفی جذابیت خانه را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد و فروش آن را آسان می کند. به خصوص در محله های لوکس، ارزش ملک با امکانات تکمیلی تر و لوکس تر، افزایش می یابد. با این حال بسیار مهم است که سونا یا جکوزی که استفاده می شود، از کیفیت بالایی برخوردار باشد. به همین منظور باید از متریال های با کیفیت برای ساخت،نصب و راه اندازی استفاده شود.

البته برای تعیین اندازه سونا و جکوزی،افراد خانواده و روتین اهل خانه، مهم است. به طور کلی داشتن یک سونا یا جکوزی بزرگتر برای فروش مطلوب تر است، مگر اینکه این یک آپارتمان یا خانه کوچک باشد که به صراحت خانواده های کوچکتر را هدف قرار می دهد.

کلام آخر

آوا ساحل تیماس تولید کننده انواع سونا خشک پرتابل و ثابت است. سونا خشک خانگی یا سونا خشک پرتابل قابلیت استفاده در منزل، ویلا، واحد مسکونی و… دارند. سونا خشک های ثابت قابلیت استفاده از فضاهای بزرگتر دارند. استفاده از سونا یا جکوزی مزایای بسیاری دارد. هریک از این دو، فضای گرم و دلنشینی را فراهم می کنند و شما می توانید تجربه بسیار دلپذیری را داشته باشید. از طرفی استفاده از سونا یا جکوزی تا حد زیادی باعث لوکس تر شدن منزل شما خواهد شد و باعث افزایش ملک شما خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *