تمیز کردن سونا چرا و چگونه؟

تمیز کردن سونا

تمیز کردن سونا

چگونه و هر چند وقت یکبار باید سونا را تمیز کنید؟ کدام روش های تمیز کردن سونا موفقیت آمیز بوده اند؟ آیا مواد شوینده معمولی برای سونا مناسب هستند یا محصول خاصی وجود دارد؟ در نظافت سونا چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟ ما به این سوالات پاسخ می دهیم. و نکات کاربردی زیادی برای تمیز کردن و نگهداری سونا می پردازیم.

برای بسیاری، سونا مکانی برای آرامش است، جایی که می توانند از استرس زندگی روزمره فرار کنند. با این حال، این تنها یک تجربه خوشایند است اگر سونا مکانی با احساس خوب باشد.

اما چگونه یک سونای پربازدید تمیز می شود و چگونه برای همیشه تمیز می ماند؟ این موضوعی است که ما به آن اختصاص داده ایم. بگذارید برای شما توضیح دهیم که کدام مواد تمیز کننده و روش های تمیز کردن برای سونا مناسب هستند و منتظر نکات کاربردی بسیاری در مورد تمیز کردن سونا باشید!

ضرورت تمیز کردن سونا

یکی از دلایل مه تمیز کردن سونا، تغییرات آب و هوایی است. تغییرات دما و تغییرات رطوبت در حین استفاده و پس از آن از عواملی است که باعث می شود تا نظافت بسیار مهم باشد. چرا که اگر نظافت انجام نشود، سونا به یک محیط آلوده تبدیل خواهد شد.

رطوبتی که در اثر تنفس و تعریق و… به وجود می آِد اگر تمیز نشود موجب آلودگی و خرابی سونا خواهد شد. به طور مثال رنگ چوب و کفپوش آن تغییر خواهد کرد. و به احتمال زیاد زیبای ظاهری اولیه خود را از دست خواهد داد؟

از طرفی، فرآیندهای میکروبیولوژیکی نه تنها ظاهر سونا شما را لکه دار می کنند، بلکه دیر یا زود به ساختار آن هم حمله می کنند. البته که این این تمام ماجرا نیست! میکروب‌ها سلامت شما را نیز تهدید می‌کنند و مانع از احساس رفاهی می‌شوند که قرار است در سونا ایجاد شود.

به همین دلیل است که هیچ راهی برای دور زدن آن وجود ندارد و باید سونا خود را تمیز کنید. بهتر است بعد از هر جلسه سونا این کار را انجام دهید.

کسانی که این را به یک عادت تبدیل می کنند و همچنین یک یا دو ساعت وقت می گذارند و مراقبت های مناسب از سونا را انجام می دهند، برای مدت طولانی از سونا خشک خانگی خود لذت خواهند برد.

حالا نظافت فقط نظافت نیست. زیرا روش های مختلفی برای نظافت سونا وجود دارد و همچنین می توان از پاک کننده های مختلفی استفاده کرد.

عوامل تمیز کننده و روش های تمیز کردن

تمیز کردن سونا را باید قبل از هر جلسه سونا انجام شود. بهتر است سونا به طور منظم و کامل تمیز می شود، قبل از سونا نیاز به توجه کمی دارد. تنها کافیست صندلی ها و کف ها را از نظر گرد و غبار، مو و کثیفی قابل مشاهده بررسی کنید. در صورت لزوم آنها را با جاروبرقی، جارو بکشید یا با دستمال کمی مرطوب پاک کنید.

روش تمیز کردن سونا برای انواع سونا مشابه است. این اصول برای همه سوناها اجرا می شود. چه سونا خانگی، چه سونا در فضای باز (سونای باغ)، چه سونا چوبی، چه سونا سنگی، چه سونا مادون قرمز و… .

نکته: اگر قبل از سونا به طور کامل دوش بگیرید، پوست و موهای شما از آلودگی، عرق و باقیمانده‌های مواد آرایشی مانند عطر، دئودورانت، لوسیون بدن، کرم، لوازم آرایش و غیره پاک می‌شوند. بنابراین تنها عرق خالص که حاصل دو تا چهار میلیون غدد عرق شماست، وارد حوله شما می شود. (یکی از موارد بهداشتی که باید انجام دهید!)

اگر دوش نگیرید و آلودگی ها را تمیز نکنید، علاوه بر عرق مواردی دیگری چون گرد و غبار، بقایای لوازم آرایشی و… هم خواهند بود.

علاوه بر این، اگر رعایت نشود خطر اینکه مواد مصنوعی در اثر دما تبخیر شوند و آنها را استنشاق کنید، وجود دارد. این به نوبه خود برای سلامتی شما خوب نیست!

برای اینکه فوراً اثر آرامش بخش سونا خود را با یک عمل تمیز کردن دقیق از بین نبرید، باید به اولویت اول ساعت توجه کنید:

اجازه دهید سونا کاملا خنک شود و خشک شود. سونا را طبق دستورالعمل خاموش کنید و درب سونا را باز کنید.

به این ترتیب، تهویه مطلوب را تضمین می کنید. فراموش نکنید که حمام و دوش مناسب کنار سونا تعبیه کنید.

نکته مهم: در صورت امکان، سونا را همیشه باز بگذارید تا هوای مرطوب داخل آن جمع نشود.

خشک کردن سونا زمان بر است، به خصوص اگر یک سونا چوبی یا سونا با فضای داخلی چوبی دارید. باید بدانید چوبی که همیشه در سونا به خوبی خشک می شود، رطوبت زیادی را به خود جذب می کند. و بعد از هر سونای خیس باید دوباره خشک شود.

هنگامی که سونا دوباره خنک و خشک شد، کافی است سونا را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

نکته مهم: یک سونا مادون قرمز برای تمیز کردن باید از برق جدا شود.

آب ولرم، یک پارچه تمیز و بدون پرز، به عنوان مثال از پارچه کتان مواد تمیزکننده ای هستند که برای تمیز کردن کابین مادون قرمز به آن نیاز دارید.

نکته مهم: مواد پاک کننده مخصوص سونا در بازار وجود دارد. مانند: ماده فعال پراکسید هیدروژن (محلول 3 درصد). همچنین باید بدانید که ماده فعال طبیعی پراکسید هیدروژن در طول تبخیر به آب و اکسیژن تجزیه می شود. هر دو ماده بی ضرر است. هنگام خرید شوینده های مخصوص سونا، حتما توصیه های سازنده را رعایت کرده و طبق دستور از محصولات استفاده کنید.

سونای خود را همیشه از بالا تمیز کنید و به طور هدفمند به سمت پایین حرکت کنید. لازم نیست هر بار یک پانل چوبی را پاک کنید، کافی است هر چند وقت یکبار آن را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید، زمانی که به وضوح کثیف است یا به شکل دیگری کثیف است. با کاشی ها، پس از هر بار استفاده از سونا، ارزش آن را دارد که به طور مرتب آنها را پاک کنید، زیرا از لکه شدن آب جلوگیری می کند.

نکته مهم: اکیداً توصیه می کنیم از شلنگ آب یا حتی یک پاک کننده قوی برای سونای چوبی استفاده نکنید.هر دو روش تمیز کردن برای سونای حساس به رطوبت خوب نیستند. ممکن است آسیب ببیند، خرد شود یا حتی پاره شود. همچنین هنگام برخورد با روغن های پاک کننده سونا در بازار باید مراقب باشید: حتما به درب آنها توجه کنید. و به یاد داشته باشید که حتی روغن پرتقال به عمق چوب نفوذ می کند و در طول سونا تبخیر می شود. می تواند آنقدر رایحه قوی ایجاد کند که چشم ها و غشاهای مخاطی را به طور دردناکی تحریک کند.

علاوه بر این، روغن روی چوب صندلی این عوارض را نیز دارد: دمای چوب را به طور نامناسب تغییر می دهد، به طوری که می تواند برای گوشت صندلی ناخوشایند شود.

پس از هر بار استفاده از سونا، کف سونا را با یک دستمال مرطوب بدون پرز و آب شفاف در پایان عملیات تمیز کردن، تمیز کنید. اجازه دهید این رطوبت گچ به خوبی خشک شود.

اگر هنگام تمیز کردن سونا بعد از سونا کثیفی سرسخت کشف کردید، انتخاب روش تمیز کردن مناسب و ماده تمیز کننده بستگی به نوع کثیفی آن دارد.

برای سوناهای چوبی لکه روی صندلی ها معمولی است. اگر از چوب جامد فرآوری نشده ساخته شده‌اند، می‌توانید آنها را با سمباده ریز (اندازه دانه: 160) سنباده بزنید تا لکه‌ها از بین بروند. سنباده زدن به از بین بردن لکه های روی چوب کمک می کند.

همچنین باید به طور مرتب آثار دوده را از سونا پاک کنید.

با پاک کردن لکه های آب و آهک روی کاشی های سرامیکی یا شیشه ها قابل پیشگیری است.

ضد عفونی سونا

یکی از مراحل تمیزکردن سونا، ضد عفونی کردن آن است. در سونای کلاسیک، به خصوص در قسمت بالای سونا، دما به حدی است که برای ضدعفونی حداقل ردیف بالایی صندلی ها کافی است. باید هر چند ماه یکبار قسمت های باقیمانده را ضد عفونی کنید، مشروط بر اینکه بعد از هر سونا همانطور که در بالا توضیح داده شد تمیز کنید.

تمیز کردن کاشی سونا

هنگام انتخاب مواد ضد عفونی کننده، ابتدا توصیه های سازنده تجهیزات سونا یا سونا خود را دنبال کنید. و همچنین لطفا مطمئن شوید که سونا حاوی کلر نباشد. کلر باعث تغییر رنگ سونا و ایجاد لکه های جدید می شود.

اگر سونا کثیف است چه باید کرد؟

اگر در اثر مواد معطر اضافه شده به دمنوش ها، لکه های آهک یا آب یا تغییر رنگ در سونا شما ظاهر شد، بهتر است از محلول شستشو استفاده کنید که برای آن آب را با مقداری اسید سیتریک یا سرکه مخلوط کنید. یک پارچه ظریف و یک برس محکم به از بین بردن لکه ها کمک می کند.

هنگام تمیز کردن و تعویض سونا باید این نکته رعایت شود

اکثرا از گرانیت به عنوان سونا استفاده می کنند. اینها باید کاملاً عاری از آلاینده ها و آزبست باشند و همچنین در صورت امکان از قبل شسته شوند، به طوری که نه آلاینده ها و نه کثیفی ها (ذرات معلق) در طول سونا نسوزند یا سنگ ها خرد شوند. اما با گذشت زمان، رسوباتی در سونا ایجاد می شود که منافذ را مسدود می کند. اگر می‌خواهید برای مقابله با کثیف شدن اقدام کنید، باید این کار را فقط با آب و برس انجام دهید، زیرا مواد پاک‌کننده بقایایی از خود باقی می‌گذارند که با گرم شدن در سونا تبخیر می‌شوند و سونا را آلوده می‌کنند.

نکته مهم: پس از یک سال استفاده منظم، بهتر است هر سه ماه یکبار وضعیت سونا را بررسی کنید. در طول بازرسی چشمی، فقط بررسی سنگ های بالایی کافی نیست. زیرا پایین ترها بسیار بیشتر در معرض گرما هستند.

به طور متوسط ​​هر دو تا چهار سال یکبار باید سونا را به طور کامل تعویض کنید. این کار هوای خوب در سونا را همیشه تضمین می کند.

در برابر فرسایش سونا چه باید کرد؟

هنگام سونا، باید به علائم سایش توجه کنید که در طبیعت هنگام استفاده منظم از سونا رخ می دهد. به عنوان مثال در سوناهای چوبی، نقاط ضعف اتصالات پیچی است. به محض اینکه متوجه شدید پیچ ​​های شل شده است را ببندید. بنابراین سونا را خوب انجام دهید و لولاهای آن را به طور منظم با روغن گرافیت بدون رزین تعمیر کنید.

کلام آخر

مجموعه آوا ساحل تیماس تولیدکننده انواع سونا خشک خانگی و سونا خشک ثابت می باشد. برای مشاوره تخصصی جهت خرید سونا خشک تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *