اسپا در مقابل سونا کدام یک برای ریکاوری عضلات بهتر است؟

اسپا در مقابل سونا

اسپا در مقابل سونا، کدام را انتخاب کنیم؟ به خصوص برای کسانی که عاشق یک تمرین خوب هستند یا به طور کلی از دردهای عضلانی رنج می برند، احتمالاً خرید یک اسپا یا سونا برای اهداف درمانی به ذهن شما خطور کرده است. با ترکیب اوقات فراغت با درمان، یک اسپا یا سونا می تواند بهانه خوبی برای اضافه کردن عنصر لوکس به خانه شما باشد!

البته، این که تصمیم بگیرید کدام یک برای شما بهترین است، داستان کاملاً متفاوتی است. در این مقاله به برخی از تفاوت های کلیدی بین این دو نگاه می کنیم و بررسی می کنیم که کدام گزینه برای خانه شما مناسب است.

چرا و چگونه اسپا و سونا به ریکاوری عضلات کمک می کنند؟

به زبان ساده – گرما! این فقط روشی است که گرما ظاهر می شود و به بدن شما می رسد که بین این دو تغییر می کند. بنابراین چگونه گرما بر عضلات ما تأثیر می گذارد؟ درمان حرارتی جریان خون را بهتر می کند و به گشاد شدن رگ های خونی کمک می کند. رگ های خونی منبسط شده به این معنی است که اکسیژن بیشتری آزادانه در سراسر بدن شما جریان می یابد، که به ویژه برای عضلات آسیب دیده مفید است.

همچنین افزایش گردش خون به هدف قرار دادن هرگونه ضایعات اسید لاکتیک در بدن شما کمک می کند، که همان چیزی است که باعث درد و سفتی عضلانی می شود. به همین دلیل است که پس از یک دویدن یا تمرین طولانی، اغلب توصیه می‌شود که حرکات کششی انجام دهید – این به منظور حفظ جریان خون و جلوگیری از گرفتگی عضلات به دلیل اسید لاکتیک است. با گذشت زمان، عضلات قادر به ترمیم خود هستند، اما به عملیات حرارتی به عنوان تسریع کننده این فرآیند فکر کنید.

تفاوت های بین اسپا و سونا چیست؟

نصب آبگرم در مقابل نصب سونا

از همان ابتدا، عملی بودن نقش بزرگی در فرآیند تصمیم‌گیری در اینجا ایفا می‌کند و فرآیند نصب اسپا در مقابل سونا قابل توجه است. نصب سونا نه تنها بسیار ساده تر است، بلکه فرآیند سریعتر و مقرون به صرفه تر است. در جایی که نصب سونا فقط به نصب دقیق و برق نیاز دارد، نصب آبگرم کار بسیار بیشتری را می طلبد و همچنین فضای بسیار بیشتری را اشغال می کند. با این حال، یکی دیگر از عناصر لجستیکی که باید در نظر داشت مصرف انرژی است. وان های آب گرم نسبت به سونا نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم بیشتری دارند و همچنین از نظر انرژی کارآمدی کمتری نیز دارند.

محدودیت زمانی بین اسپا در مقابل سونا

برخلاف اسپا، متاسفانه سونا زمان استفاده محدودی دارد. در حالی که آزاد هستید تا زمانی که انگشتانتان مانند آلو خشک شود در آبگرم بمانید، سوناها چندان بخشنده نیستند! کاربران جدید باید قبل از ترک سونا به مدت 10 دقیقه در سونا بمانند، در حالی که کاربران مجرب تر می توانند حدود 20 دقیقه در سونا بمانند. این به این دلیل است که هر مدت زمان طولانی تری در سونا به جای کمک به بدن شما را بیش از حد تحت فشار قرار می دهد و می تواند منجر به عوارض جانبی منفی مانند سردرد، سرگیجه و کم آبی بدن شود. مهم است که مایعات خود را قبل و بعد از استفاده از سونا حفظ کنید تا هر یک از این اثرات غیر ایده آل را کاهش دهید.

اثرات اصلاحی جت ها

یک تفاوت مهم بین سونا و اسپا که باید در نظر گرفته شود جت های ماساژ است که در سونا وجود ندارد. جت های ماساژ در اسپاها می توانند برای هدف قرار دادن گره های خاص و دردهای عضلانی حاد، با استفاده از فشار آب و حباب های هوا برای ارائه یک ماساژ درمانی شگفت انگیز انجام دهند. ماهیچه‌های تحت فشار و تحت فشار در حال حاضر در یک اسپا یا سونا تحت درمان حرارتی قرار می‌گیرند، اما افزودن جت‌ها در آبگرم منجر به افزایش بیشتر جریان خون می‌شود و به شل شدن بدن سفت کمک می‌کند. ایده آل برای بعد از تمرین، استراحت کمی با جت های اسپا نه تنها می تواند شما را آرام کند، بلکه روند ترمیم و بهبود عضلات را نیز تحریک می کند.

دسترسی به اسپا در مقابل دسترسی به سونا

در حالی که ممکن است برای همه نگران کننده نباشد، دسترسی بین اسپا و سونا می تواند بسیار متفاوت باشد و مطمئناً برای کسانی که از درد مزمن و یا صدمات مکرر رنج می برند، مورد توجه است. در حالی که بالا رفتن از یک اسپا برای کسانی که از نظر جسمی ضعیف هستند می تواند ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد، سونا سادگی راه رفتن و نشستن در آن را ارائه می دهد. گرمای سونا می‌تواند فوراً روی انبساط رگ‌های خونی و آرامش بدن شما کار کند. این باعث می‌شود سونا گزینه‌ای عالی و کاربردی برای کسانی باشد که از صدمات رنج می‌برند، از جراحی‌ها بهبود می‌یابند، زخم‌هایی دارند که نباید مانند آنها در آبگرم خیس شوند، یا با مشکلات مداوم ماهیچه‌ها و مفاصل سر و کار دارند. تهویه هایپرترمیک نیز فرآیندی است که در سونا اتفاق می افتد، عملکردی که در آن انحطاط عضلانی کند می شود.

واکنش بدن شما به سونا

در حالی که اسپا و سونا هر دو ابزاری برای گرما درمانی و درمان هستند، تفاوت زیادی در نحوه ارائه گرما و نحوه واکنش بدن شما به آن وجود دارد. به عنوان مثال، سونا بدن را در معرض گرما قرار می دهد که باعث تحریک عرق می شود. این، در میان سایر عناصر، می تواند برای بخش های خاصی از سلامتی شما مانند سم زدایی، باز کردن منافذ و پاکسازی پوست، کاهش استرس و احتمالاً کاهش وزن عالی باشد. گرما باعث می شود که قلب شما قوی تر و سریع تر پمپاژ کند و می تواند عملکرد قلب و عروق را بهبود بخشد. متأسفانه، سونا می‌تواند تا حدودی ناراحت‌کننده‌تر باشد. معمولاً با نیمکت‌های چوبی و نیروی جاذبه که بر ماهیچه‌های شما فشار می‌آورد، بدن شما مجبور است انرژی را برای ایستادن در وضعیتی سفت‌تر نسبت به زمانی که در آبگرم غوطه‌ور و شناور بودید، منحرف کند.

واکنش بدن شما به اسپا

جدای از گرما و رطوبت، نشستن در آبگرم مزیت اضافه فشار آب و شناوری دارد که می تواند به کاهش استرس عضلانی و کاهش سفتی کمک کند. در یک اسپا، بدن شما سریعتر گرم می شود و می توانید از فواید درمانی آن بسیار سریعتر از سونا لذت ببرید. با توجه به این واقعیت که آب رسانای گرمایی کارآمدتری نسبت به هوا است، 15 دقیقه در یک آبگرم می تواند به مراتب بیشتر از 15 دقیقه در سونا برای بدن شما کار کند. البته، مزایای اضافی جت های آبگرم را فراموش نکنید، این عنصر اضافی ماساژ درمانی و توانایی هدف قرار دادن مناطق خاص گزینه ای برای سونا نیست.

نکته اصلی این است که برای سوناها، مطالعات معتبر زیادی در مورد اثربخشی آنها در تسکین درد عضلات وجود ندارد. مطمئناً ممکن است، اما بیشتر علم از ارتباط واضحی بین استفاده از آبگرم و تسکین عضلات پشتیبانی می کند. در حالی که سونا می‌تواند به مشکلات دیگر کمک کند و برای برخی از آنها کاربردی‌تر باشد، آبگرم اغلب باعث ناراحتی، عملکرد و اثربخشی می‌شود.

آوا ساحل تیماس تولیدکننده انواع سونا خشک خانگی و سونا خشک ثابت می باشد. برای مشاوره تخصصی و سفارش سونا خشک تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *